Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Nech žije nová rodina!

Po dome sa rôznou rýchlosťou pohybujú štyri deti. Jedno, dvojročné dievčatko, je moje. Teda naše. Dve staršie dievčatá sú manželove. Ale vlastne tiež naše. A štvrtý, štvorročný chlapček, nie je ani jeho, ani môj. Teda pokrvne. Ale tiež tak akosi občas je náš. On je totiž bračekom tých dvoch starších. Zmätení? My už ani nie.

Za hodinku dobehne jeho mama. Zadychčaná z posilňovne. „Vďaka za postráženie, môj manžel je zase preč na celý víkend a ja sa zase nikde bez tvojej pomoci nedostanem“, smeje sa. Balí malého, ktorému sa výrazne nechce preč od rozohranej chásky. Potom ešte od auta zakričí: „Chcete ísť večer do kina? Vyhoďte všetky tri baby u nás večer a zastavte sa po ne zajtra po raňajkách – ja sa aj tak nikde už dnes nechystám“

Vitajte v novom modeli rodiny 21. storočia. Moje deti, jeho deti, naše deti a deti jeho bývalej a jej nového manžela. Všetci žijeme v jednom meste, pár ulíc od seba a delíme si starostlivosť nielen o tie deti spoločné – dve staršie dievčatá, ale aj o tie nové, ktoré pribudli do rodiny s novými partnermi – naša dcérka a ich synček. Tí dvaja, hoci bez akéhokoľvek krvného puta, sú ako brat a sestra. V ich malej hlavičke sa hranice toho kde je ich vlastné rodina a kde začína tá nevlastná rozplývajú v každodennom živote, kde je pre nich podstatné iba to, že sú s tými, ktorí sú súčasťou ich sveta, v ktorom sa cítia bezpečne.

V dnešnej dobe 41 percent manželstiev je druhým manželstvom pre jedného, alebo oboch partnerov. Takmer tretina žien narodených po druhej svetovej vojne sa stane v určitej fáze svojho života nevlastnými matkami. Alebo ako to tá rýdza slovenčina pekne nazýva – macochami.

Macochy si ako také veľa pozitívneho PR zatiaľ neužili. Stačí si spomenúť na Popolušku, či Snehulienku a ich preťažký život nielen s macochou, ale aj nevlastnými sestrami. A to tie macochy nahradili matky, ktoré sa v rozprávke pobrali na druhý svet a opustený otec nemal na výber. Viete si predstaviť tú popularitu, keď macocha nahrádza matku, ktorá žije a má sa skvelo k svetu, len už akosi mama a otec nevedia nájsť k sebe cestu?

Bohužiaľ, v časoch, keď skoro polovica manželstiev končí rozvodom, už nie je únik pred novým typom rodiny. V minulosti rozvod poväčšinou znamenal dlhodobú nenávisť medzi rozchádzajúcimi sa rodičmi. Deti si väčšinou ponechala matka a ak mal otec vôbec nejakú možnosť stretávať sa s nimi naďalej, bolo to veľmi zriedka a za presne určených podmienok.

Časy sa však menia. Zmúdreli sme. Pochopili sme, že rozchody často nie sú chybou nikoho a deti by mali byť tými poslednými, čo platia za to, že ich rodičia sa každý vybrali iným smerom. Otcovia majú zrazu rovnaké právo ponechať si deti, či aspoň tráviť s nimi rovnaké množstvo času ako ich matky. A rozvedení a rozídení sa znova ženia a vydávajú a nové deti pribúdajú a zrazu sa rieši otázka, nakoľko sme dospelí, aby sme všetci dokázali spolu vychádzať. A nebodaj si aj rozumieť.

Podľa najnovších štatistík na klasickú nukleárnu rodinu pozostávajúcu z mamy, otca a v priemere 2,4 detí môžeme rovno zabudnúť. V súčasnosti existuje 26 rôznych druhov sekundárnej rodiny – môžete si vyskladať, čo len chcete z kombinácie slobodných, vydatých, rozvedených a ovdovených ľudí.

Ako som sa dozvedela nedávno od mojej najstaršej (nevlastnej) dcéry, my to máme doma ešte jednoduché. Ani jeden z nových partnerov si nedoniesol do manželstva svoje vlastné deti z predchádzajúcich vzťahov. Podľa nej väčšina jej spolužiakov to také ľahké nemá a okrem nových súrodencov musia akceptovať aj tých „privandrovalcov“. „ A keby len to“, dodáva: „ moja kamarátka má dve mamy a žiadneho otca! To je dačo!“ V jej hlase však neznie rozhorčenie, skôr naopak, obdiv.

Predpokladám, že keď dôjde na predvádzanie sa na školskom dvore, tak fakt že ich otec aj matka majú nové rodiny nie je už ničím ojedinelým – na to aby ste sa mohli pochváliť netypickou rodinou už musíte mať aspoň dvoch úradne zosobášených otcov, čí súrodenca adoptovaného z Afriky. Takže pre ňu sme už len nudná rodinná jednotka.

Samozrejme, ešte stále je veľa rodín, ktoré si po rozchode nevedia prísť na meno, hlavne ak v tom mala prsty nevera jedného z partnerov. Bolo by naivné si myslieť, že jedného dňa bude svet jedna veľká, milujúca sa rodina, kde budú deti žiť ako v komúne. Ale ak majú mať čo najšťastnejšie detstvo a byť minimálne ovplyvnené rozhodnutím rodičov o tom, že už nevedia spolu existovať, často nieto inej cesty ako potlačiť vlastné sebectvo a urazené pocity a vybrať sa cestou spolupráce a porozumenia.

Stačí sa pozrieť na pár dobre zohratých celebrít., Napríklad Demi Moore so súčasným manželom Ashtonom Kutcherom a bývalým manželom Brucom Willisom a ich troma spoločnými dcérami bežne dovolenkujú všetci spolu, vrátane Willisovej novej partnerky a nikto ani brvou nemihne. Jude Law a Sadie Frost, či Madonna a Guy Ritchie – ktorí po boľavom rozchode nakoniec tiež dali vzájomným potýčkam zbohom a delia si starostlivosť o jej, ich a aj spoločne adoptované deti.

A že to všetko vyžaduje veľkú dávku lásky a obetovania? Možno. Ale spolupráca niekoľkých rozumných dospelých prináša aj veľmi sladké ovocie. Ako napríklad naša letná dovolenka.

Už dávno som sa vzdala nádeje, že aspoň na jeden večer si vyrazíme niekde vo dvojke na romantickú večeru a koktaily na pláži. Rodičovstvo. Keď v tom zavolá jeho bývalá. „ Ty vieš, počas vašej dovolenky bude mať naša najstaršia narodeniny. Bude mi smutno, keď s ňou v ten deň nebudem. Myslíš, že by sme mohli za vami prísť na pár dní? A rovno si na pár večerov všetky deti zoberieme na starosti – a vy si vyrazte niekde von, iba dvaja, čo povieš?"

Haleluja – Boh žehnaj novú rodinu.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia