Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Anasoft: 2013 - Jana Beňová

Foto: inforum

Minulý týždeň porota literárnej ceny Anasoft litera vyhlásila desiatku nominovaných kníh. Našim čitateľom postupne predstavíme knihy všetkých finalistov spoločne s ukážkami z nominovaných románov. Začíname útlym románom Jany Beňovej Preč! Preč!

Útla novela Jany Beňovej s naliehavým názvom Preč! Preč! zdôrazneného dvomi výkričníkmi je ironickou kombináciou poézie a prózy, krutej reality a rozprávky. Najmä jednej veľmi konkrétnej – Snehovej kráľovnej od Hansa Christiana Andersena. Hlavná hrdinka a zároveň rozprávačka príbehu, keďže Beňová často prechádza z rozprávania v tretej osobe do osobnejšej výpovede v prvej osobe, sa stotožňuje s Gerdou z tejto rozprávky, ktorá odchádza „preč“, aby našla svojho Kaya uväzneného v kráľovstve zlej a chladnej snehovej kráľovnej.

Rosa – štyridsiatnička, ktorá vyrástla pri železničnej stanici a celé detstvo sledovala ako sa davy ľudí premiestňujú, prichádzajú a odchádzajú, chce uniknúť. Najskôr zo vzťahov s rodičmi, potom z určených sociálnych úloh a vopred zadefinovaného života a potom odchádza za mužmi. Za svojimi Kaymi, u ktorých nevie, či hľadá dobro alebo ten malinký čriepok z pokriveného zrkadla, úlomok zla, ktorý im vletel do oka.

Rosa je celkovo nespokojná so svojím „dospelým“ životom, ktorý opisuje ako rovnicu muž plus byt plus 40 hodín v práci, strávených s „kukulami“ – ženami, ktoré zabudli premýšľať a ktoré sa nepohybujú v dimenziách poézie a prózy, ktoré už vo svojom kukuliom svete primrzli navždy.

"

Premýšľa nad tým, či má význam dýchať a vstávať z postele každý deň len kvôli tým dvom týždňom dovolenky niekde pri mori. Mimochodom každému po tridsiatke by malo byť všetko, čo sa týka juhu podozrivé, hovorí Rosa, a more tiež. Tam jej cesty nesmerujú. Práve naopak – ona kráča na sever.

"

Príbeh Rosy a jej vzťahu so Sonom a neskôr s cudzincom – majiteľom bábkového divadla však Beňová nerozpráva lineárne a jednoducho. Aj miesta, ktorými rozprávačka prechádza, či už je to Paríž, Los Angeles alebo Krems sú vykreslené prostredníctvom atmosféry, kratučkého okamihu, ktorý sa koniec koncov mohol odohrať kdekoľvek na svete. Celému textu je vlastná básnická skratka a jemnosť v odkazovaní na iné texty a umelecké diela. Beňová čitateľa nepodceňuje – nič zbytočne nevysvetľuje a slovami skôr šetrí.

Jana Beňová debutovala ako poetka a poéziu, o ktorej často ironicky aj úplne obyčajne píše ako o umení nadradenom všetkým iným, využíva aj v prozaických textoch. Novela Preč! Preč! je tak na jednej strane radikálna ako jej samotný názov a na druhej strane plná originálnych metafor. Štýlom a atmosférou tak pripomína „novely v próze“ švajčiarskej spisovateľky rumunského pôvodu Aglaje Veterany. S touto autorkou má spoločný aj motív neustáleho cestovania a hľadania ani nie niečoho či niekoho lepšieho, ale skôr iného.

Jana Beňová Preč! Preč! 

Marenčin PT: 2012, 132 strán

Najmä vďaka originálnemu jazyku tento príbeh s otvoreným koncom nepôsobí lacno a zbytočne v záľahe iných textov, ktoré beletrizujú vnútorné prežívanie ich autorov a sprostredkúvajú zážitky z ciest. Práve naopak dokazuje, že existuje spôsob ako je možné pocity a postoje pretaviť do veľmi zaujímavého poetického textu.

Nie náhodou je ústredným motívom novely Preč! Preč! hľadanie dobrodružstva a inšpirácie vo svete, o ktorom sme si mysleli, že ho poznáme lepšie ako svoje topánky. Samotná knižka je totiž podobným dobrodružstvom pre čitateľa, ktorý už možno rezignoval na to, že sa v slovenskej tvorbe objaví takýto malý a nenápadný klenot.

Písané pre RTVS (Krajina kníh)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia