Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Anasoft: 2013 - Ondrej Štefánik

Ivana Šáteková - Dvaja muži v kríze

Ďalším z predstavovaných finalistov literárneho ocenenia Anasoft Litera je Ondrej Štefánik. Prinášame krátky rozhovor, recenziu a netradične aj komix Ivany Šátekovej, v ktorom "účinkuje" aj tento autor.

Román Bezprsté mesto sa dostal do desiatky kníh nominovaných na cenu Anasoft litera. Zvykneš sledovať literárne ocenenia a ceny za kreativitu vo všeobecnosti. Objavil si vďaka nim výnimočných autorov, filmy, tvorcov?

Sledujem rôzne ocenenia za kreativitu. Od reklamy, cez film, výtvarné umenie až po literatúru. Moja práca, záujmy a svet, v ktorom existujem, mi ani nedovoľuje vyhnúť sa sledovaniu takýchto ocenení, takže vždy sa nájdu cesty, cez ktoré sa ku mne dostanú ocenené mená a projekty. A to je dobre.

Vo výbere sa ocitlo niekoľko kníh, ktoré síce slovo „mesto“ nemajú v názve, ale mesto a konkrétne Bratislava je v týchto textoch dôležitá. Aký význam má pre teba?

Domov. Alma mater. Urbánna deprivácia. Horský park. Miletička. Slavín. Účko. BHS. Dunaj. Biznis centrá. Pipi gril, rádio Ragtime, kúpalisko Delfín. Láska. Premeny. Topole. Medziľudské vzťahy a rodina. A tie dva nešťastné medvede v ZOO.

RECENZIA A KOMIX 

Ivana Šáteková: Dvaja muži v kríze (účinkujú Michal Havran a Ondrej Štefánik)

Aňa Ostrihoňová: Čo majú spoločné jaternice, Rubikova kocka a ľaváci?

Mapu Bratislavy nepoužívam ako navigačnú pomôcku, ale precvičujem si ňou pamäť. Bratislava je absurdná, úplne perfektná. Rád v nej žijem, rád sa v nej pohybujem. Ale musíme si čoraz častejšie dávať prestávky. Takže ju často opúšťam a nemyslím na ňu. Najmä vtedy, keď sa mi Bratislava javí ako ostrov, hranica, miesto pre karanténu. Ale my sme belasí a náš svet je najlepší.

Existuje Bezprsté mesto?

Žije v ňom veľa mojich známych. Život mojich známych je podmienkou existencie čohokoľvek.

V Bezprstom meste žijú rôzne „pološialené“ postavičky ako napríklad lístočkár. Máš pocit, že takíto „neškodní blázni“ sú bežnou vecou alebo ich naša konformná spoločnosť čoraz viac odstrkáva na okraj ako neúspešných jedincov?

Pološialenci a šialenci na okraji spoločnosti sú bežní, podobne ako sú bežní na jej čele. Vo vrcholových spoločenských pozíciách ich ťažko na pohľad rozoznať, pretože dokážu ovládať mimické prejavy šialenstva. Sú schopní postavať piliere konformizmu, mazať ľuďom pamäť a manipulovať mentálne nastavenia spoločnosti, ktorá ich ale nakoniec požerie, tak ako požerie väčšinu neliečených kazateľov s mocenskými ambíciami a s poruchami spánku.

Román je v podstate detektívkou, či skôr paródiou na ňu. Máš rád žánrovú literatúru? Alebo celkom všeobecne, čo rád čítaš?

Mám rád literatúru. Tú vyslovene žánrovú tiež. Baví ma čítať texty, v ktorých vidím nejaký proces, evolúciu, orientáciu, hru s významami, snahu definovať a pridať čerstvé hodnoty veciam a javom, ktoré vyprázdnil čas, pohodlnosť a rezignácia. Mám rád prekvapenia, rôzne pohľady na medziľudské vzťahy, príbeh, ideu, prácu s textom, s jazykom, kreativitu, tesanie mramoru, dokumentáciu aj imagináciu, zrelosť aj spontánne punkové nadšenie, či pokusy o prognózu. Teraz čítam súčasnú Európu a rozprávky. Často siaham po oddychovej literatúre. To je taká, ktorá ma napĺňa spokojnosťou a živinami.

Napíšeš pokračovanie Bezprstého mesta alebo plánuješ písať niečo úplne iné?

Niečo plánujem a popri plánovaní skúšam niečo hodiť na papier.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia