Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Anasoft 2013: Zuzana Cigánová - Špaky v tŕní

Ďalšou z finalistiek literárneho ocenenia Anasoft Litera 2013 je Zuzana Cigánová a jej novela Špaky v tŕní.

Kniha herečky a spisovateľky Zuzany Cigánovej Špaky v tŕní svojim názvom evokuje sfilmovaný romantický príbeh z Austrálie Vtáky v tŕní, jej novela nominovaná na cenu Anasoft litera 2013 však vôbec nie je romantickou. Práve naopak je realistickou výpoveďou jednej obyčajnej ženy.

Niežeby Pipina – rozprávačka a protagonistka tohto príbehu, nesnívala o romantike. Sny sú súčasťou jej života – tie nočné, aj tie denné o krajších miestach, kde svieti slnko a kde sa ľudia nenechajú odradiť prvým dojmom.

Zuzana Cigánová: Špaky v tŕní 

Vydavateľstvo SSS: 2012

Keby sme boli fatalisti, povedali by sme, že Pipine osud neprial. Nie je pekná, ale ani nie natoľko škaredá, aby priťahovala súcitné pohľady okolia. Ľudia sa od nej skôr odvracajú, s pohŕdaním si ju premerajú a odídu, nepomôžu s kočíkom, s nákupom či so smeťami. Akoby tým, že žije uprostred odpadkov, bola sama odpadom nehodným dotyku – špakom v tŕní.

Pipina žije sama v starom, nikdy neopravovanom, panelákovom byte. Náhodou sa vydá – za fešáka Paťa, s ktorým čaká dieťa. Dieťa sa narodí a papierové manželstvo končí. A Pipina žije svoj malý, neviditeľný život, v ktorom nič nestíha, opäť sama. Spomína si na svoju matku, na pár stretnutí so svokrou a na to množstvo urážok a výčitiek, ktoré sa napočúvala.

Novela však nie je sama o sebe sebaľútostným monológom, ani rozprávkou o škaredom káčatku so šťastným koncom. Autorka prostredníctvom Pipiny odpočúva a sleduje aj iných – ženy, ktoré boli kedysi krásne, ktoré sa zmenili na dokonalé matky a manželky, aby nakoniec zostali samé. Nepríjemných spolucestujúcich, ktorí Pipine nepomôžu s kočíkom, ľahostajných susedov, čo spolu s ohorkami od cigariet z balkóna vyhadzujú aj svoje frustrácie.

Hoci by si kniha zaslúžila pozornejšiu redakciu, nemožno jej uprieť invenčný prístup k jazyku a formám vyjadrenia rôznych životných pocitov. Pipina nie je hĺbavá, jej život je rýchly, vyskladaný z činností, ktoré obyčajne nestíha, vecí, ktoré sú pre ňu pritažké – či už psychicky alebo fyzicky.

"

A ten šofér nič. Bol zvyknutý. Už ho nerozhodila ani taká nepredstaviteľná... Jeho tvár javila len základné známky života. Dýchal a žmurkal... Ani jednému z nich neprišlo na um, že by mohol Pipine pomôcť. Veď je chlap a veď je v službe. Verejnosti.

"

Preto jej monológ nemá ucelenú formu, ale je sériou krátkych, často – snáď až pričasto – nedokončených viet. Pokoj prichádza až so spánkom a snami, v ktorých je Pipina konečne bytosťou, pre ktorú je na tomto svete miesto. Niežeby niekomu zavadzala, to nie, ju skôr nikto nevidí, nikto neľúbi.

Pipina nie je ironická, ani nemá od svojho prežívania odstup – všetko, čo sa jej deje prijíme, pretože ju tomu naučilo zúfalstvo. Ironické je skôr jej meno, keďže sama je obklopená kŕdľom „pipín“, prežívajúcich svoje povrchné existencie zamerané na efekt s kamarátkami na káve a cigarete. A veľmi pri tom pištia. Pipina, tá si len sťažka povzdychne.

Zuzana Cigánová analyzuje realitu, jej písanie je modernistickým prúdom vedomia, útržkami z dialógov, odpočutých rozhovorov. Prirodzene sa vyhýba sebaironizujúcemu relativizmu. Svet a všetko, čo sa deje naokolo, má čitateľ možnosť vnímať len cez umenšené Pipinine oči a musí dať za pravdu vete, ktorá novelu otvára: „V živote dobrých ľudí sú zlí určujúci. Tak to v živote chodí. V živote zlých sa dobrí stratia. A ani ich nezbadajú.“

Písané pre RTVS, reláciu Krajina kníh.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia