Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová

Písanie pre vášnivcov

Spisovateľské konferencie sú silným vábením nielen pre autorov, ale aj ich literárne postavy. Kto by odolal predstave dobrého pitia bez platenia, komfortného ubytovania a prípadného flirtu s atraktívnou prozaičkou z druhého konca sveta?

Santiago Gamboa sa s hlavnou postavou svojho románu nemusel veľmi trápiť. Existuje silné podozrenie, že je jeho vlastnou reinkarnáciou. Pozvánka na Medzinárodný kongres životopiscov a pamäte je pre z choroby sa zotavujúceho kolumbijského spisovateľa príjemným prekvapením. Miesto konania je originálne. Sväté mesto Jeruzalem čaká na intelektuálne elity sveta, aby skúmali, či má v modernom premenlivom svete vôbec zmysel rozprávať ľudské príbehy.

Jeruzalemský hotel je síce luxusný, ale občas vypadne elektrina, mesto je poznamenané vojnou a násilím. Rozprávanie životov je z tohto dôvodu vcelku nebezpečnou zábavou, ale tieto príbehy stoja za to. Román sa mení na zbierku diskusných príspevkov, pri ktorých netreba do poznámkových blokov kresliť ornamenty alebo namáčať vlasy do vychladnutej kávy.

José Maturana, bývalý kriminálnik, po obrátení pastor prapodivného Ministerstva milosrdenstva. Pornoherečka Sabina. Priama aktérka bláznivého paradoxu. Rozhodnutie ukazovať kamerám a celému svetu vagínu pre ňu znamenalo pozitívnu zmenu. Z narkomanky blížiacej sa k zániku sa stala úspešná hviezda a svojská podnikateľka.

Story Ramóna Garciu, novodobého kolumbijského grófa Monte Christa: stal sa obeťou výpalníckeho svinstva polovojenských jednotiek a z ich pelechu unikol zašitý vo vreci namiesto mŕtveho pátra, ktorého skryl do vykopaného tunela. A potom sa zadúšal rozkošou z vydarenej pomsty...

Na charakteristiku tohto románu najlepšie poslúžia tie najtuctovejšie heslá z filmových plagátov. Inak to nejde. Naozaj je to šialene nadupané rozprávanie o láske a zrade, závislostiach a oslobodení, vojne a násilí. Nekropolis je tou najdokonalejšou literárnou verziou Amores Perros zmixovaného v hravom napätí s Almodovárovými fintami s detailom a farbou.

Santiago Gamboa, ďalší talent kolumbijskej literatúry, chce aj tu so sympatickou vervou vykričať čitateľom svoju nenávisť proti nude, fádnosti a povrchnej slušnosti písania. Nič nie je obyčajné. Všetko je na hrane. Už neexistuje žiadny definitívne a všeobecne platný obraz sveta.

Ako to už v takýchto príbehových mozaikách býva, pokušenie vymyslieť prepojenia a „prienikové postavy“ príbehov bolo silné. Gamboa sa tomuto pokušeniu ubránil. Prieniky sú plaché a jemné, inteligentné a hravé.

Literatúre viac ako čomukoľvek inému prospeje ochota vzdať sa arogantného europocentrizmu. Niet nad živú vodu z Bogoty. Ak sa raz Medzinárodný kongres životopiscov a pamäte naozaj uskutoční, európski čitatelia sa môžu po cente poskladať Gamboovi ako hlavnej hviezde kongresu na letenku do Jeruzalema.

Už zostáva jediné. Dúfať, že mesto bude stáť a nestane sa obeťou konfliktu, na začiatku ktorého tiež stojí nadbytok vášní.

Santiago Gamboa, Nekropolis, Host Brno 2012

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia