Sprievodca strácaním sa

Rebecca Solnit sa zaujíma o príbehy, pomocou ktorých sa orientujeme vo svete, a miesta od divočiny po mestá, ktorými prechádzame, keď sami seba nachádzame alebo strácame. Jej rozprávanie je hlboko osobné, no prepojené so všeobecnejšími príbehmi od zajateckej prózy amerických novousadlíkov po využívanie modrej na obrazoch - v tomto prípade modrej Yvesa Kleina.

Mesto osamelosti

Keď sa Olivia Laing presťahovala do New Yorku, ocitla sa v priestore osamelosti. Tejto zahanbujúcej skúsenosti sa spoločnosť vyhýba ako moru, ale juzačala fascinovať a rozhodla sa „mesto osamelosti“ skúmať prostredníctvom výtvarného umenia. Prečítajte si ukážku z kapitoly, v ktorej sa venuje Andymu Warholovi.

Zimné číslo ASYMPTOTE

Zimné číslo prináša doteraz najpestrejšiu zmes príspevkov z rekordného počtu 35 krajín od Bangaladéša po Taiwan a Tibet cez Chorvátsko,Guatemalu a Turecko až po Demokratickú republiku Kongo, ktorej hlasom sa prihovára Fiston Mwanza Mujila.

Jesenné číslo časopisu ASYMPTOTE

V jesennom čísle časopisu Asymptote nájdete ukážky diel autorov z vyše tridsiatich krajín sveta, od Grécka po Filipíny, od Guatemaly po Senegal, so zastávkami v Nórsku, Rumunsku, Taliansku, Francúzsku či Chile a dlhším výletom do Katalánska.

Letné číslo časopisu ASYMPTOTE

Mottom letného čísla Asymptote, ktoré sa pred chvíľkou rozletelo do sveta je citát z Čriepkov z denníka z pekla Antonina Artauda: “I look for myself in places I don’t recognize” (Hľadám sa na miestach, ktoré nespoznávam).

Cinevitaj sa zameria na Neapol

Filmová prehliadka CINEVITAJ sa zameria na magický Neapol a tvorbu hrdého Neapolčana režiséra Paola Sorrentina. Medzi filmami, ktoré odkrývajú jedinečnosť Neapola, mesta kontrastov, patria aj slovenské premiéry, medzi nimi dokument Ferrante Fever, ktorý hľadá odpoveď na otázku, prečo sa Neapolská sága spisovateľky stala svetovým literárnym fenoménom.

Vychádza nové číslo Asymptote

Spoločne s jarou prichádza aj nové číslo medzinárodného časopisu pre svetovú literatúru Asymptote.

Vychádza nové číslo Asymptote

Zimné číslo Asymptote prináša opäť preklady esejí, poviedok a noviniek z literatúry celého sveta. Práve vyšlo jeho nové číslo.

Vychádza nové číslo ASYMPTOTE

V najnovšom čísle medzinárodného časopisu ASYMPTOTE venovaného svetovej literatúre v preklade do angličtiny nájdete množstvo zaujímavých textov, rozhovorov a esejí.

Preklady radšej české

České preklady na Slovensku sú kultúrny fenomén, na ktorý sú dlhodobo rozdielne a často protichodné názory. Keď sa hlbšie zamyslíme nad českými a slovenskými prekladmi v rozličných aspektoch, objavíme zaujímavé veci nielen o prekladateľstve, knižnej produkcii a trhu, ale aj o jazyku, psychológii vnímania umenia až po národnú mentalitu a kultúru.