Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

4 živly v Banskej Štiavnici rebelovali plnými kinosálami

V nedeľu večer sa skončil v Banskej Štiavnici 5. ročník Zimného filmového seminára 4 živly, ktorý bol venovaný téme REBÉLIE. Celovečerné aj krátkometrážne filmy rôznych rokov vzniku i krajín pôvodu tvorili počas posledného februárového víkendu program podujatia, ktoré láka do mesta z roka na rok viac návštevníkov a návštevníčok.

Návštevnosť zimných 4 živlov výrazne prekonala naše očakávania. Kapacita seminára je v jeho zimnej verzii obmedzená najmä kapacitou banskoštiavnického kina Akademik, ktorého hľadisko bolo prakticky na každej projekcii zaplnené. Vypredali sme všetky akreditácie a pevne verím, že sme výberom filmov potešili publikum. Je pre nás dôležité uvádzať filmy, vďaka ktorým diváci a diváčky získajú nielen lepší prehľad v kinematografii, ale im prinesú aj rozšíria obzory v pohľade na zvolenú tému,“ hovorí Daniela Chlapíková, výkonná riaditeľka podujatia.

Program 4 živlov bol skutočne rôznorodý – okrem archívnych snímok a významných filmov overených desaťročiami ponúkol seminár aj trojicu filmov v slovenskej premiére. Režisér Philipp Eichholtz predstavil slovenskému publiku subžáner tzv. nemeckého mumblecoreu filmami Tučné dievčatá a Luca tancuje potichu. Sekciu venovanú mladému filmovému fenoménu, ktorú 4 živly pripravili v spolupráci s Goetheho inštitútom Bratislava, uzatvoril Eichholtz v nedeľu ráno prednáškou zameranou na vlastnú tvorbu a tvorbu ostatných predstaviteľov subžánru. Český dokumentarista Jiří Stejskal uviedol prvýkrát na Slovensku svoj celovečerný debut, snímku Jama, ktorá rozpráva o živote rebelantskej rodiny, uprostred kyjevského sídliska odolávajúcej snahám developerov rozšíriť panelákovú štvrť na úkor rodinnej farmy.

4 živly tradične prinášajú filmy aj mimo kinosály, na netradičné a neočakávané miesta. Po úspešnom vlaňajšom experimente zopakovali aj tento rok zimné premietanie na letnom amfiteátri, kde publiku ponúkli dvojicu krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. V rámci sprievodnej akcie, výstižne nazvanej KinObývačka, premietli v jednej zo štiavnických domácností vyššie spomínaný film Jama, po ktorom jeho tvorca diskutoval s domácimi a ich hosťami. Film uviedli 4 živly vďaka spolupráci s distribučnou platformou KineDok, ktorá prináša projekcie dokumentárnych filmov aj mimo klasických kín a ktorá na 5. ročníku zimnej verzie seminára usporiadala stretnutie svojich organizátorov a lokálnych promotérov.

Letná verzia filmového seminára 4 živly, ktorú čaká v auguste už 18. ročník, sľubuje ešte viac filmov, prednášok či hudobných párty v zaujímavých priestoroch Banskej Štiavnice. Jej témou bude MLADOSŤ a organizátori vyzývajú všetkých filmových fanúšikov, aby si do kalendára poznačili dátum 10. - 14. 8. 2016. Všetky podstatné informácie o zimných i letných 4 živloch budú postupne zverejňované na webstránke podujatia (www.4zivly.sk) a na sociálnych sieťach.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia