Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Jean-Luc Godard: Pohŕdanie, Alphaville

Brigitte Bardot vo filme Pohŕdanie

Tento týždeň v pondelok a piatok Česká televízia v rámci svojho cyklu Velikáni filmu uvádza dva filmy francúzsko-švajčiarskeho režiséra Jeana Luca Godarda. V pondelok adaptáciu románu Alberta Moraviu Pohŕdanie a v piatok Éluardovou poéziou inšpirované sci-fi Alphaville.

Jeana-Luca Godarda netreba nijako osobitne predstavovať. Zo cinefila a filmového kritika časopisov Gazette du cinéma a Cahiers du cinéma sa stal režisér a scénarista, kľúčová osobnosť francúzskej Novej vlny. Jeho prvým dlhometrážnym filmom je Na konci s dychoms Jeanom-Paulom Belmondom a Jean Sebergovou v hlavných úlohách. Film bol úspešný tak u divákov, ako aj kritikov, ktorých fascinoval neotrelým strihom, odkazmi na americkú kinematografiu a akýmsi až romanticky „cinefilským“ prístupom k filmovej tvorbe (ktorým je napríklad dodnes inšpirovaný Quentin Tarantino).

Godard poprel a zmenil pravidlá tvorby a realizácie filmov vďaka čomu sa stal jedným z najvplyvnejších režisérov. Svoje eseje píše ako romány a svoju kritiku filmuje. Filmy spája do série obrazových a zvukových koláží, do jazzovej improvizácie filmových a literárnych odkazov. Takýmto je aj film Pohŕdanie – adaptácia románu Alberta Moraviu, ktorý je filmom o filme vo filme.

Režisér, producent, scenárista a jeho žena

Parížsky scenárista Paul Javal začne pracovať na zákazke pre talianske filmové štúdio. Spolu s manželkou Camille odchádza na Capri, kde adaptáciu Homérovho Odysea natáča Fritz Lang (vo filme hrá sám seba). Paul necháva Camille osamote s bohatým producentom, z čoho ona usúdi, že chce, aby s ním spávala a on tak dostal možnosť prepísať scenár. Paul a Camille si prestávajú dôverovať, začínajú sa klamať a vzájomne sebou pohŕdať.

Pohŕdanie je samozrejme filmom o filmovaní, ale najmä o snahe umelca definovať samého seba v iluzórnym svete filmovej produkcie. Paul je stratený, a tak sa to snaží dosiahnuť prostredníctvom svojej manželky, ktorá nie je len obyčajnou (hoci krásnou) sekretárkou, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Camille je v skutočnosti oveľa dospelejšia než on. Paul nedokáže byť tým, čím chce – na jednej strane Camille malomeštiacky hovorí, že „nechápe, ako si mohol vziať sekretárku“ a chce peniaze za scenár, aby mohol vyplatiť ich byt a na druhej strane sa stal členom talianskej komunistickej strany, pretože to by umelec asi mal.

Godard povedal, že k filmu by človek nemal prechovávať nejaké city, tie by si mal nechávať pre ženy, pretože film pobozkať nemožno. Pohŕdanie je výnimočným filmom práve vďaka žene. Brigitte Bardot, ktorá dovtedy bola len B.B. – objektom túžby a ilúziou dokonalosti filmového plátna, presne takúto úlohu v tomto filme dostala a dokázala, že je viac než len bezduchý objekt, krásna kulisa.

Zamilovaný? Čo to je?

K scenáru k filmu Alphaville Godarda priviedla básnická zbierka Paula Éluarda Mesto bolesti a Alphaville – dehumanizované hlavné mesto galaxie budúcnosti, vzdialené od Zeme niekoľko svetelných rokov, takým miestom je. „Vonkajšie mocnosti“ do neho posielajú tajného agenta Lemmyho Cautiona, ktorý má odstrániť všemocného vládcu Alphavillu profesora von Brauna, ktorý vo svojom dystopickom svete zakázal všetky ľudské city.

Caution prichádza, aby do mesta priniesol poéziu a krásu a Eddie Constantine, známy zo špionážnych filmov, hrá svoju úlohu dokonale. Alphaville je Godardovou hračkou – paródiou na príbehy o súkromných detektívoch, dystópie Georgea Orwella (všadeprítomný hlas počítača Alpha60) či Aldousa Huxleyho (ľudia rozdelení na triedy a kasty) a karikatúrou lásky, ako ju prezentuje strieborné plátno (tu je ňou princezná Nataša Vonbaun, ktorá ani netuší, čo láska je).

Lemmy Caution je tak v počítačom ovládanom svete jediným „živým“ človekom. Zúfalstvo tohto sveta dokresľuje betónová architektúra, úzke klaustrofobické chodby a nekonečné točité schodištia. Alphaville je opäť jednou z Godardových encyklopédií odkazov na filozofiu a umenie – film sa začína citátom Jorgeho Luisa Borgesa, ku ktorým sa pridávajú Bergson, Pascal, Nietzsche či narážky na Celina a vizuálne na Markerov krátky film La Jetée.

Alphaville je jedným z mála filmov, ktorý možno pozerať ako temnú víziu budúcnosti, sci-fi o mocnom počítači (trpiacom astmou), príbeh o láske, špionážny thriller či všetko dohromady. V každom prípade neprestane prekvapovať.

Pohŕdanie (1963)

Hrajú: Brigitte Bardotová, Michel Piccoli, J. Palance, F. Lang.

ČT2 pondelok 23. januára, 20:55.

Alphaville (1965)

Hrajú: Eddie Constantine. Anna Karinová, A. Tamiroff.

ČT2 piatok 27. januára, 21:00.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť