Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Kráľovná Viktória verzus mimozemšťania

Torchwood je nezávislý na vláde i na polícii. Pátra po mimozemskom živote na Zemi, vyzbrojuje ľudstvo pre budúcnosť. V 21. storočí sa všetko zmení a ľudstvo musí byť pripravené.

Týmito slovami sa začínajú epizódy pôvodne britského dramaticko-kriminálneho sci-fi seriálu, v ktorom – zjednodušene povedané – skupina tajných agentov naháňa mimozemšťanov pobehujúcich po waleskej metropole Cardiff, seriálu o hľadaní a objavovaní seba a odkrývaní rôznych foriem života z tohto i iného sveta, jednej z „odvodenín“ reštartovaného Doctora Who.

Hoci sú väzby medzi týmito dvomi seriálmi prirodzene silné (svedčí o tom napokon aj to, že názov druhého je anagramom názvu prvého), Torchwood je v mnohých rovinách inde ako Doctor Who – najciteľnejšie asi v rovine poetiky, a teda aj cieľového publika.

Organizácii, ktorú založila kráľovná Viktória, aby Zem (a predovšetkým, samozrejme, britské impérium) ochraňovala pred mimozemskou hrozbou, šéfuje v súčasnej multikultúrnej situácii – ako inak – mimozemšťan. Kapitán Jack Harkness je človek z 51. storočia, bývalý časový agent a „nemožná (nesmrteľná) vec“, ktorej sa Doktor a jeho živá loď Tardis zďaleka vyhýbajú.

Kapitán Jack sa prvýkrát objavil v jednej z najlepších epizód Doctora Who The Empty Child (2005), aby sa na chvíľu vyskytoval po boku Doktora a jeho vtedajšej spoločníčky Rose. Z dnešného pohľadu sa zdá, že táto postava bola natoľko výrazná, zaujímavá a výnimočná, že hneď v roku 2006 jej Russell T. Davies (ten istý, čo oživil Doctora Who) vytvoril vlastný priestor v projekte, ktorý možno – aj podľa samotného tvorcu – vnímať ako britskú odpoveď na americké seriálové opusy Jossa Whedona Buffy, premožiteľka upírov (1997 – 2003) a Angel (1999 – 2004). A tak sa začali písať dejiny Torchwoodu III (Torchwood I sídlil v Londýne a Torchwood II v Glasgowe) a (takmer) rovnomenného seriálu.

Jack pri opätovnom hľadaní Doktora skončí v 19. storočí a pripletie sa do cesty inštitútu Torchwood, ktorý začne využívať jeho služby. O viac ako storočie neskôr už stojí na čele tohto nezávislého inštitútu a pod sebou má partičku ľudí, ktorí sú mu oddaní – hoci nie za každú cenu – a chránia svet pred neželaným príchodom „zelených mužíčkov“.

Ianto Jones, ktorý pôvodne pracoval v Torchwoode I, sa v jednej z prvých epizód snaží zachrániť svoju priateľku, ktorá je kyberčlovekom. Vo svojej naivite sa ňou nechá využívať, neuvedomujúc si, že sa z nej stala bytosť bez citov. Svojím správaním skoro privedie Torchwood III k záhube.

Napriek tomu, že chyboval, je mu odpustené, pretože každý zo zainteresovaných si uvedomuje, že to, čo ako agenti vidia každý deň, ich núti správať sa a žiť inak ako zvyšok ľudstva. Sú poznačení svojou prácou, žijú naskrz osamelé životy, a preto si musia navzájom odpúšťať a prejavovať pochopenie.

Tošiko Satoová a Owen Harper, počítačová odborníčka a doktor, zaľúbená a ten, čo je ľúbený. Dvojica, ktorá sa hľadala (samostatne i spoločne), ale nedošla k želanému koncu. Obaja sa previnili voči Torchwoodu, obaja zradili, ale neodsúdili ich.

Owen zomrie a po oživení sa stane živým nemŕtvym. Príde na to, že jeho život nemal zmysel, že ho premárnil. Tošiko, ktorá je „zažratá“ do práce a zabúda žiť, tiež premárňuje svoju šancu na akú-takú spokojnosť. Títo ľudia sú nešťastní, stále hľadajú zmysel života, až zabudnú, že najdôležitejšie je ho vôbec žiť.

Kľúčovou postavou seriálu je vlastne od počiatku Gwen Cooperová. Zastupuje v ňom totiž v istom zmysle diváka. Títo dvaja – policajtka Gwen a divák – spolu a rovnako postupne odhaľujú existenciu Torchwoodu, prenikajú do jeho štruktúr a tajomstiev, do útrob organizácie, ktorá je nad zákonom, aby sa napokon stali jej integrálnou súčasťou. Gwen reprezentuje osobu z pospolitého ľudu, jednu z nás, z tých, ktorí nevedia, hoci možno tušia.

Prvé dve série Torchwoodu boli predovšetkým o hľadaní. O hľadaní formy i obsahu, postáv a toho, čo cez ne chcú tvorcovia vypovedať. Objavovali a rozoberali sa v nich aj pomerne kontroverzné motívy (bisexualita, homosexuálny vzťah Jacka a Iantoa a pod.), tematizovali sa obsahy z univerza východiskového seriálu Doctor Who, ale v podobe určenej dospelému divákovi, v podobe, ktorá v priebehu tých dvoch rokov sama musela „dospieť“.

Azda aj preto sú prvé dve sezóny viac ako uceleným rozprávaním súborom dvadsiatich šiestich nie práve vyvážených a rovnocenných epizód (niektoré časti sú výrazné a pútavé a iné zase ľahko zabudnuteľné).

Svoju pravú tvár však Torchwood predsa len našiel. V ďalších dvoch sériách totiž došlo k zásadnej zmene. Na niekdajšiu epizodickosť tvorcovia rezignovali a nahradili ju uceleným (konceptuálnym) rozprávaním v priestore menšieho počtu častí. Obe série – Deti Zeme (Children of Earth) a Zázračný deň (Miracle Day) – posunuli Torchwood o stupienok vyššie, premenili trochu bláznivý, podivný a kontroverzný spin-off na kvalitný, zaujímavý a hlavne sebestačný kus seriálového kumštu.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia