Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Premiér a prasa

Ako by sa zachoval slovenský premiér, keby musel o štvrtej popoludní pred celým národom súložiť s prasaťom? Je nepredstaviteľné, že by sa takýmto námetom zaoberala niektorá z našich televízií, v Británii je však situácia iná.

Posledné roky sa často opakuje tvrdenie, že najväčšie talenty sa od filmu presúvajú k televízii. Ako príklad sa spomínajú viaceré seriály HBO, druhým dobrým príkladom je britská televízna tvorba. K jej nedávnym vrcholom patrí trojdielny cyklus Black Mirror. Stojí za ním Charlie Brooker, ktorého dobre poznajú čitatelia jeho stĺpčekov v Guardiane či diváci televíznej relácie Screenwipe vysielanej na obskúrnom štvrtom kanáli BBC.

Televízna séria Black Mirror má tri časti, ktoré spolu priamo nesúvisia, ale vo všetkých troch sa v nejakej podobe objavujú médiá a úzkosť, ktorú ľudia pociťujú. Ak si nechcete skaziť dojem, pokojne vynechajte sledovanie tej prostrednej časti, zvyšok však stojí za to.

Black Mirror sa uviedol vo veľko štýle. V prvej časti z názvom The National Anthem (Štátna hymna) britského premiéra v skorých ranných hodinách prebudia jeho spolupracovníci so šokujúcou správou. Uniesli milovanú princeznú Susannah – stvorenú podľa Dianinho vzoru, aj keď tentoraz to nie je “People´s Princess”, ale “Facebook Princess” – a únoscovia požadujú, aby britský premier v živom prenose súložil s prasaťom, inak bude popravená. "I´m not fucking a pig," znie prvá premiérova reakcia. Zobudil sa však do dňa, v ktorom treba staré zásady hodiť za hlavu.

Čiernohumorná televízna dráma trvá iba štyridsaťpäť minút, ale aj na tejto malej ploche ponúka skvelú sondu do britskej spoločnosti a tamojších médií. Ukazuje, ako počas pár hodín dokážu zastávať úplne protichodné stanoviská a ako verejnosť dokáže vlastný voyeurizmus ovládnuť natoľko, že sa na priamy prenos, kde jeden človek pride o zvyšky svojej dôstojnosti, svojím spôsobom tešia. Výborný scenár ale nikomu nedovolí, aby z toho vyviazol bez ujmy a jeho autorovi zostalo toľko nápadov, že sa zmohol ešte aj na záverečný zvrat. Predčasné vyvrcholenie nehrozí ani premiérovi, ale lepšie raz vidieť ako stokrát čítať – prvý diel rozdelený do troch častí je zatiaľ prístupný na Youtube.

Médiám a technológiám je venovaný aj druhý, prekvapivo dlhý a nudný dystopický diel, ktorý sa odohráva v budúcnosti a pohráva sa s témou populárnych televíznych šou. Autorovi týchto riadkov sa ho nepodarilo dopozerať, čo však neplatí o záverečnej časti s veľavravným názvom The Entire History of You – opäť sa ocitáme v budúcnosti, kde ľuďom život ozvláštňuje malý, ale dôležitý vynález. Dokážu sa vďaka nemu vrátiť do ľubovolného momentu svojho života a situácie si nanovo prehrať. Je to akási smrť spomienkového optimizmu, každá situácia sa dá nájsť na zázname. Deštruktívny potenciál tohto vynálezu film ilustruje na mladom páre, ktorý by “v starých dobrých časoch” mohol žiť šťastne a nerušene. S dokonalou pamäťou sa ale odpúšťa ťažšie. Ešteže sa na spomienkový optimizmus môžu naďalej spoliehať slovenskí tvorcovia.

Black Mirror vychádza na DVD 27. februára

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia