Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Zažite svetové animáky na vlastnej koži

Ž̌ilina opäť ožíva animovaným filmom! Festival Fest Anča uvedie od 27. – 30. júna v kultúrnom centre Stanica Žilina‐Záriečie, Mestskom divadle Žilina a v Ster Century Cinemas to najlepšie, čo sa v poslednom období vo svete fantázie vytvorilo.

Väčšinu zpremietnutých diel diváci nebudú mať šancu uvidieť kdekoľvek a kedykoľvek na Slovensku. Na festivale sa predstavia animované filmy pre všetkých. Celovečerné, krátkometrážne, videoklipy, snímky atraktívne pre bežných divákov, ale aj pre fajnšmekrov.

Festival otvorí najnovší slovenský film Sneh režisérky Ivany Šebestovej spoločne so snímkou Ondreja Rudavského Mesiac a svojským animákom Matúša Vizára Pandy, ktorý získal ocenenie v Cannes.

Jedným z najpozoruhodnejších je animovaný celovečerák V zajatí duchov (Consuming Spirits). Pod rukami Chrisa Sullivana vznikal až neuveriteľných 15 rokov. Podľa The New York Times snímka preniká do najtemnejších oblastí ľudského srdca. Film kultového animátora Dona Hertzfeldta It's Such a Beautiful Day bol magazínom Little White Lies vyhlásený za najkrajší film prvého polroka 2013. Príjemne vás zabaví a aj dojme animovaná komédia španielskeho režiséra Ignacia Ferrerasa Vrásky (Arrugas) ako i tragický, poetický, no nesmierne zábavný švédsko‐nemecký film Chladený Tito (Tito on Ice) Maxa Anderssona a Heleny Ahonen.

Veľké množstvo kvalitných filmov ocenených na najprestížnejších festivaloch sa dostalo do medzinárodnej súťaže Anča Award,

Simpsonovci aj v Žiline 

Tvorca Simpsonovcov príde na Fest Anča.

Festival Fest Anča od 27. – 30. júna v kultúrnom centre Stanica Žilina‐Záriečie

medzinárodnej súťaže študentských filmov Anča Student Award a medzinárodnej súťaže videoklipov Anča Music Video Award. Ovíťazných trofejach filmov budú rozhodovať riaditeľ stuttgartského festivalu Ulrich Wegenast, filmárka Michaela Pavlátová a Emma de Swaef, autorka snímky Ach Willy, ktorá získala viac ako 70 medzinárodných ocenení. Najlepší hudobný klip vyberú režisérka Katarína Kerekesová, VJ Paul Mumford a slobodná umelecká duša Tomek Ducki.

Program krátkometrážnych filmov ponúkne napríklad prezentáciu súčasnej poľskej animácie, ktorá je známa svojím charakteristickým rukopisom. Nahliadneme aj do histórie nemeckého animovaného filmu od roku 1990 až po dnešok. Tento rok prináša Fest Anča špeciálnu sekciu Anička v krajine zázrakov. Dramaturgovia festivalu ju vyskladali z tých najšialenejších, najbizarnejších a najvtipnejších diel prihlásených na festival.

Fest Anča neponúka len filmy, ale napríklad aj prednášky tvorcov a možnosť diskutovať s nimi. Na otázku, kto má rád Simpsonovcov, asi nik neodpovie záporne. A kto by nechcel poznať zaujímavosti zo zákulisia výroby?! Najlepším človekom, kto ich môže prezradiť, je špeciálny hosť festivalu Mike Reiss. Už 23 rokov sa podieľa na výrobe Simpsonovcov a počas tohto obdobia získal až 4 ocenenia Emmy. Ako nám sám prezradil, v jeho povestnej show Simpsons Backstage Tour budeme „počuť zákulisné informácie otom, ako sa seriál vyrába alebo je vnímaný v rozličných krajinách, o šialených doťahovačkách s cenzormi či celebritnými hosťami. Je to veľmi vtipná prednáška s množstvom animovaných klipov.“

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia