Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Chien-Chi Chang

Taiwanský rodák Chien-Chi Chang (1961) patrí medzi najvplyvnejších ázijských fotografov súčasnosti. Po skončení univerzitných štúdií v Taiwane a USA pracoval ako reportér v Seattle Times a Baltimore Sun.

Koncom deväťdesiatych rokov jeho tvorba, ktorá sa venuje témam odcudzenia a vzťahov získala viacero ocenení. So svojou sériou portrétov The Chain pacientov z taiwanskej psychiatrickej nemocnice spôsobil senzáciu na benátskom Bienále v roku 2001 o rok neskôr na Bienále v Sao Paolo. Tlak z jeho rodinného prostredia na to, aby sa oženil, ho inšpiroval k fotografickým publikáciám I do I do I do (2001), kde znázorňuje taiwanské páry a Double Happiness (2005), v ktorej sa venuje téme obchodovania s nevestami vo Vietname.

Chien-Chi Chang 

Dlhodobo sa zaoberá rozdelenými rodinnými životmi čínskych imigrantov v newyorskom Chinatowne, ktorých manželky a deti ostali v provincii Fu-ťien.

Ako sám hovorí, hoci teraz fotografuje už disciplinovanejšie, stále je to otázka inštinktu. Chcel by, aby každá jeho fotografia bola taká dôležitá ako každý nádych pri tchaj-či.

Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť