Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: David Seymour

Jeden zo zakladateľov legendárnej agentúry Magnum, David Seymour (1911 – 1956) sa narodil ako Dawid Szymin vo Varšave do židovskej vydavateľskej rodiny. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Odessy.

Po jej skončení a vyhlásení poľskej nezávislosti sa vrátili do Varšavy, ktorá sa medzitým stala hlavným mestom novovytvoreného štátu.

Budúci fotograf spočiatku študoval hru na klavíri, ktorú musel zanechať údajne pre nedostatok talentu. Po dokončení súkromného židovského gymnázia študoval dva roky výtvarné umenie a fotografiu na Akadémii výtvarných umení v Lipsku.

David Seymour 

V roku 1931 odchádza zo študijných dôvodov na parížsku Sorbonnu. O dva roky na to sa obchody jeho otca dostávajú do problémov, a tak si začne privyrábať ako fotoreportér. V tom období sa spoznáva s Robertom Capom a Henrim Cartier-Bressonom a od priateľov dostáva prezývku Chim.

Krst ohňom sa preňho stanú reportáže z občianskej vojny v Španielsku. Vďaka nim sa stáva známym na medzinárodnej scéne.

V roku 1939 odchádza na lodi do Mexika spoločne so španielskymi utečencami. V Mexiku sa v septembri dozvedá o vypuknutí druhej vojny, čo pre neho znamená, že sa do Európy nemôže vrátiť. Odchádza preto do New Yorku, kde si poameričťuje meno.

Po vstupe USA do vojny sa prihlási ako dobrovoľník a neskôr získava aj americké občianstvo.

Vďaka svojim fotografickým skúsenostiam a znalostiam cudzích jazykov (ovláda ich šesť) je prijatý do vojenskej špionážnej služby. Po vylodení Spojencov v Normandii začne pôsobiť v Európe ako fotograf a tlmočník.

Po skončení vojny pracuje ako fotograf pre UNICEF, dokumentuje následky vojny na deťoch v Československu, Poľsku, Nemecku, Grécku, Taliansku a v ďalších európskych krajinách. Plodom tejto práce je aj jeho kniha Children of Europe (1949). Jeho záujem prebudia aj prvé mesiace novovzniknutého štátu Izrael, kam sa opakovane vracia, rovnako ako občianska vojna v Grécku. Okrem toho má rád Taliansko, kde okrem fotografovania ľudových slávností a jednoduchých ľudí, portrétuje filmové celebrity (Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Ingrid Bergman).

Po tragickej smrti Roberta Capu sa v roku 1954 stáva prezidentom agentúry Magnum. O dva roky nato zomiera tragicky aj on, keď počas prímeria bojov o Suezský prieplav, ukončia jeho život samopaly. Chim šoféroval auto spoločne so svojím francúzskym kolegom Jean Royom, pretože bol na ceste za reportážou o výmene zajatcov medzi oboma stranami konfliktu.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia