Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Héctor García

Koncom augusta 1923 sa vo vykričanej štvrti hlavného mesta Mexika narodil Héctor García (1923 – 2012) ako piate dieťa extrémne chudobnej vdovy. Podmienky, v akých vyrastal a jeho nepokojný charakter, spôsobili, že odmalička patril medzi takzvané problémové deti.

Ako sedemročný ušiel z domu, preto ho zúfalá matka neraz počas svojej neprítomnosti v domácnosti priväzovala jednou nohou o posteľ, z čoho neskôr pramenila jeho prezývka „psia laba“. Už ako malé dieťa, aby pomohol rodinnému rozpočtu, pracoval v uliciach mesta – ako roznášač novín, čistič topánok, pouličný predavač sladkostí. V štrnástich ho prichytili pri krádeži jedla, a tak ho zavreli do polepšovne.

Héctor García 

Polepšovne a väzenia pre neplnoletých zvykli byť miestom, kde sa z drobných tínedžerských zlodejíčkov pod vplyvom skúsenejších spoluväzňov stávali ozajstní profíci. Hector mal však šťastie, že riaditeľom polepšovne bol osvietený Gilberto Bolaños Cacho a kuriozitou je, že jeho výchovným tútorom bol zakladateľ mexickej kriminalistiky Alfonso Quiroz Cuarón. Chlapec si v nápravnovýchovnom ústave dokončil základné a stredoškolské vzdelanie. Riaditeľ si všimol, že v Héctorovej nepokojnej povahe sa skrýva talent a okrem iného mu daroval malý fotoaparát.

Keď ho ako osemnásťročného z polepšovne prepustili, jeho matka bola už rok po smrti. Riaditeľ polepšovne mu vybavil štipendium na remeselnej škole, no čoskoro ju zanechal a vybral sa na skusy do Spojených štátov. V jeho batožine nechýbal malý fotoaparát. V Spojených štátoch pracoval v nádenníckych a robotníckych prácach.

Pri zimných opravách železničnej trate po skončení pracovnej zmeny pri sčítaní robotníkov jeden chýbal. Začali ho hľadať a prišli na to, že ho počas práce prešiel vlak. Héctorov šok z tragickej nehody kolegu umocnil pohľad na sneh pofŕkaný kamarátovou krvou, ktorý pripomínal krásne makové polia. Niekoľkokrát si scénu odfotografoval. Keď však film vyvolal, zistil, že zábery sú preexponované a nie je na nich nič vidno. Frustrácia z nevydarených záberov ho motivovala k tomu, aby sa začal zaoberať tajomstvami dobrej fotografie.

Po návrate do Mexika mu riaditeľ polepšovne vybavil prácu poslíčka a poskoka v časopise Celuloide. Popri práci si nenápadne no pozorne všímal prácu fotografov a grafikov, čo mu pomáhalo pri zdokonaľovaní svojho remesla. Šéfredaktor si mladíkove schopnosti všimol a odporučil ho na štúdiá v Kinematografickom inštitúte, kde sa dostal do prostredia vplyvných osobností vtedajšej juhoamerickej kultúry. Z chlapca ulice sa tak postupne stával fotograf ulice.

Začiatkom päťdesiatych rokov sa Mexiko dramaticky transformovalo. Oficiálny vládny diskurz hovoril o „ekonomickom zázraku“ a modernizácii krajiny, Héctor mal však zmysel pre sociálne paradoxy, ktoré vládnej rétorike protirečili. Hectorove kritické, no aj empatické oko z neho postupne spravilo najprestížnejšieho mexického fotografa.

V roku 1958 mu reportáž zo železničiarskej vzbury priniesla Národnú novinársku cenu, prvú z troch. O desať rokov neskôr 2. októbra 1968, desať dní pred otvorením Letných olympijských hier v Mexiku, vládne jednotky zmasakrovali desiatky univerzitných študentov protestujúcich v hlavnom meste a Héctor bol ako už hviezdny reportér znovu pritom, pričom takmer prišiel o život. Reportáž mu priniesla ďalšiu Národnú cenu.

Héctor García bol od roku 1954 ženatý s Maríou del Carmen Sanchez, ktorá mu spočiatku iba pomáhala v laboratóriu a v usporiadaní archívov, no neskôr povzbudená priateľkou, mexickou intelektuálkou Elenou Poniatowskou, sa vydala aj na svoju vlastnú fotografickú cestu.

Takmer deväťdesiatročný Héctor García zomrel 2. júna 2012 v meste, v ktorom sa narodil a v ktorom vyrástol z chudobného chlapca ulice na legendárneho juhoamerického fotografa.

Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia