Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Joel Meyerowitz

Rodák z newyorského Bronxu Joel Meyerowitz (1938) je jedným z veľkej trojky amerických priekopníkov farebnej fotografie (Shore, Eggleston, Meyerowitz), ktorí sa zaslúžili o prekonanie odporu k farbám v umeleckej fotografii.

Pôvodne vyštudoval na Ohio State University maľbu a ilustráciu. Po stretnutí s Robertom Frankom sa však stal nadšencom fotografovania, čo ho nakoniec primalo k tomu, aby zanechal prácu artdirectora v reklamnej agentúre a vyšiel s fotoaparátom do ulíc.

Okrem spomínaného Franka bol inšpirovaný najmä dielom Henriho Cartier-Bressona a Eugèna Atgeta, ktorých napriek nemalému časovému odstupu považuje za najväčších umelcov súčasnosti. Po období, keď alternoval čiernobielu a farebnú fotografiu, od roku 1972 fotografuje výhradne farebne.

Joel Meyerowitz 

Meyerowitzov štýl prešiel postupným vývinom: od dynamického stvárnenia veľkomestských ulíc k neskoršiemu vyhľadávaniu pokoja, precíznosti a nehybnosti. Jeho zábery prázdnych bazénov, farebných variácií morského pobrežia, krajiniek, záberov miest či portrétov ryšavých osôb sú dnes ikonami súčasnej fotografie.

K vývinu svojho štýlu poznamenáva: „Snažil som sa niečo priniesť – energiu a rozhodnosť a náhlosť – to ma naučili malé fotoaparáty. Formáty 8x10 ma naučili pokore, trpezlivosti a meditácii.“

Je jediným fotografom, ktorému umožnili nasnímať zábery v Zero Zone bezprostredne po zrútení mrakodrapov World Trade Center v New Yorku 11. septembra 2001.

Vznik digitálnej fotografie a najmä skvalitnenie fotografických prístrojov v smartfónoch priniesli v poslednej dekáde nebývalý rozmach amatérskej fotografie. Fotografovať dnes môže naozaj každý a po počiatočnej investícii do fotoaparátu či mobilu, fotografovanie už nenesie so sebou také náklady a možné komplikácie ako v nie tak dávnej minulosti.

Fotografovanie sa tak „zdemokratizovalo". Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia