Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Man Ray

Emmanuel Radnitzky, ktorého poznáme pod umeleckým menom Man Ray (1890–1976), sa narodil vo Filadelfii ako syn ruských prisťahovalcov židovského pôvodu.

Sedemročný sa s rodičmi sťahuje do Brooklynu, kde prežije školské časy. Keď získa štipendium na štúdium architektúry, odmietne ho, rovnako ako akademické vzdelanie. Rozhodne sa svoj život zasvätiť umeniu. V New Yorku sa zamestná v reklamnej agentúre, svoju izbu zmení na ateliér a naplno sa venuje kresbe a ilustrácii.

V roku 1914 si zaobstará svoj prvý fotoaparát s úmyslom fotografovať svoje umelecké diela. O rok nato sa zoznamuje s Marcelom Duchampom, s ktorým ho odvtedy spája silné priateľstvo. V roku 1920 sa Duchamp rozhodne vrátiť do Paríža a Man Ray, ktorý predtým podobnú myšlienku zavrhoval, odchádza s ním.

Rok 1924 je rok oficiálneho zrodu surrealizmu a Man Ray je jeho prvým fotografom. Experimentuje, provokuje, vymýšľa nové techniky. Ako filmár nakrúti niekoľko krátkych filmov. Presadí sa aj ako portrétny a módny fotograf. Po nástupe nacizmu v Európe sa vracia do Spojených štátov. No šesť rokov po vojne je už naspäť v Paríži.

Napriek tomu, že Man Ray je známy predovšetkým ako fotograf, bol aj významným výtvarníkom a sochárom. Smrť asi najeurópskejšieho z amerických avantgardistov si ho našla v jeho milovanom, novembrovom Paríži v roku 1976, kde je aj pochovaný na cintoríne Montparnasse.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia