Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Martin Martinček

Hoci Martin Martinček (1913 – 2003) strávil svoje detstvo a dospievanie v Spišskej Novej Vsi, Sabinove a Prešove, bol rodákom z Liptovského Petra. V Bratislave vyštudoval právo a až do roku 1948 pracoval vo svojom odbore, v období rokov 1945 – 1948 na významných postoch štátnej správy. Jeho odloženým snom však bola fotografia.

Svoj prvý fotoaparát si kúpil ako štrnásťročný za to, čo bez vedomia rodičov zarobil ako nosič batožiny na železničnej stanici.

V roku 1947 sa oženil s prvou dámou slovenského výtvarníctva, Ester Šimerovou. Pre oboch to bol druhý sobáš. Ich predchádzajúcich partnerov predčasne postihol tragický osud. Esterin prvý manžel, František Šimer, ukrýval v období heydrichiády ako primár v plzenskej nemocnici československých parašutistov z Anglicka. Keď ho vyzradili Gestapu, bol zatknutý a o rok na to popravený. Martin Martinček pred koncom vojny prišiel o manželku, dve deti a otca, keď mu pred jeho očami vybuchlo auto, ktorým prechádzali cez zamínovaný most.

Krátko po komunistickom prevrate bol Martinček vo februári 1948 uväznený. Po prepustení musel spoločne s manželkou v roku

Martin Martinček 

1951 nútene odísť do Liptovského Mikuláša. Tam ho čakali robotnícke zamestnania v tehelni, na slepačej farme, neskôr kvôli podlomenému zdraviu práca plánovača v komunálnych službách. Na začiatku politického odmäku, rozhodujúcou mierou prispel k založeniu Múzea Janka Kráľa, v ktorom bol od roku 1955 šesť rokov jediným zamestnancom. Potom sa začal venovať výlučne fotografii.

Nútený pobyt v Liptovskom Mikuláši, ktorý sa neskôr premenil na pobyt dobrovoľný, sa stal paradoxne prínosom pre Martinčekove fotografovanie. Fotograf vyrážal na potulky do okolia mestečka a zachytával svet prírody a miznúci svet tradičného liptovského vidieka a osád. V prvých rokoch vyhnanstva, keď bol zbavený denného kontaktu s priateľmi, ale aj oportunistických známostí a divadelnej scény dejín, sa meditatívne ponáral do hry svetiel a tvarov horskej prírody, postupne sa vytrácajúcej ľudovej architektúry, osudov jednoduchých ľudí.

Veľkú oporu mal v životnej partnerke, výtvarníčke, ktorá študovala v Paríži a bola mu prvým poradcom pri výbere vydarených záberov, pričom s ním zdieľala existenciálnu askézu.

V roku 1964 vyšla Martinčekovi spoločná kniha s básnikom Ladislavom Novomeským Nezbadaný svet. Publikácia získala okamžitý ohlas v zahraničí – po tom, čo jednu z jeho fotografií zverejní britský denník Times, sa jeho fotky objavia aj v iných svetových médiách. Kniha získava striebornú medailu na Bienále v brazílskom Sao Paolo. Hoci sa Martinčekove fotky objavujú aj v newyorskom Metropolitnom múzeu umenia, doma si na uznanie musí počkať.

Po tom, čo sa v roku 1965 zoznámi s mladým, ale na Slovensku už dobre známym básnikom Milanom Rúfusom, začnú pracovať na prvom z troch spoločných knižných projektov – Ľudia v horách. Kniha síce vyšla v roku 1969, no kvôli peripetiám doby musela na vydanie čakať pripravená viac ako tri roky.

V roku 1970 dostáva domáce oficiálne uznanie a s ním titul zaslúžilého umelca. Samostatne vystavuje doma a v zahraničí. V roku 1981 opäť na saopaolskom Bienále výtvarného umenia cyklus Chvála slnka vyvolá obrovskú odozvu medzi odborníkmi aj laikmi. O tri roky neskôr s ním zaujme aj na Bienále v Benátkach.

Jeden z najlepších slovenských filmov, dokument Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka je priamo inšpirovaný fotografiami Martina Martinčeka.

Aj v časoch, keď sa Martinček venoval svojej umeleckej vášni profesionálne, nepodliehal kompromisom. Určite aj kvôli osudovým prekážkam a tragédiám, ktoré musel v živote prekonať, vnímal „veci nezbadané“ citlivejšie.

Básnik svetla, fotograf bez ateliéru a laboratória zomrel v úctyhodnom veku deväťdesiatjeden rokov. Jeho životná partnerka Ester zomrela rok po ňom ako deväťdesiatpäťročná.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia