Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Martin Parr

Vplyvný britský fotograf Martin Parr (1952) sa k fotografovaniu dostal vďaka svojmu starému otcovi Georgovi Parrovi, amatérskemu fotografovi. Fotografiu aj vyštudoval v rokoch 1970 – 1973 na manchesterskej Polytechnike.

Spočiatku fotografoval na čiernobiely film a venoval sa sociálnym témam, v roku 1982 inšpirovaný veľkou americkou trojkou Meyerowitz-Eggleston-Shore prešiel k farebným snímkom.

Je členom agentúry Magnum, no ako sám hovorí, napriek imidžu členov tejto agentúry nepatrí k tým, ktorí sa venujú témam hladu a vojen, ale jeho frontová línia sa začína už na prvom rohu miestneho supermarketu.

Martin Parr 

Na jeho farbami saturovaných fotografiách na nás žmurká irónia, zmysel pre humor, neraz sarkazmus. Je jedno či si berie na paškál zlý vkus britskej strednej vrstvy alebo zbohatlícke a milionárske gýče. Inokedy sú Parrove fotografie jednoducho znepokojivým začudovaním sa nad nami samými.

V zimnom čísle fotografického magazínu Source v roku 2010 vymenoval Martin Parr viac ako desiatku klišé dokumentárnej fotografie (napr. pokrivená pouličná lampa, ulica, osobný denník, formálny portrét, štylizovaná fotografia, poetická fotografia, atď). Či Parr premýšľa o fotografii a fotografovaní alebo o súčasnom svete, sú aj jeho texty rovnakým zachytením toho, čo síce máme denne rovno pred očami, ale nie sme schopní vidieť.

Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia