Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotografka na piatok: Gerda Taro

Gerda Taro je tak trochu zabudnutá fotografka, ktorej profesionálna kariéra trvala veľmi krátko a zachovalo sa len málo jej záberov. Jej význam je však veľký: bola prvou ženskou vojnovou fotoreportérkou a pravdepodobne prvým fotoreportérom vôbec, ktorý zahynul pri výkone svojho povolania.

V Španielsku a Francúzsku jej tragická smrť vyvolala vlnu dojatia. Na jej parížsky pohreb sa prišlo s Gerdou Taro (1910 – 1937) rozlúčiť až dvesto tisíc ľudí.

Gerda Taro 

Gerta Pohorylle sa narodila v Stuttgarte ako dieťa poľských imigrantov. Keďže už v ranej mladosti bola politicky aktívna v ľavicových kruhoch a proti fašizmu vystupovala ešte pred jeho nástupom, keď moc prebral Hitler, a potom, čo na vlastnej koži zažila zatknutie, v septembri 1933 ušla do Paríža. Tam sa zamestná ako asistentka u psychoanalytika Reného Splitza a v podnetnom prostredí intelektuálov a bohémov sa spoznáva s Ernöm Friedmannom. Ten sa stáva nielen jej životným, ale aj profesionálnym partnerom. Fotografia, ktorej detail sme použili ako ilustráciu k tomuto článku, je Ernövým portrétom spiacej Gerdy.

Gerda dostane nápad s pseudonymom Robert Capa a tento trik prinesie Friedmannovi ale aj jej, viacero a lepšie platené zákazky. Spočiatku používajú pseudonym Capa obaja, Gerda si neskôr zvolí priezvisko Taro. Pred médiami vystupujú ako reprezentanti tohto „amerického fotografa“.

Po prepuknutí občianskej vojny v Španielsku obaja odchádzajú do dejiska konfliktu. Najprv do Barcelony, potom do regiónu Aragón a Madridu, kde dokumentujú prípravy na obranu republikánskeho Španielska. Gerda viackrát cestuje medzi Parížom a Španielskom. Koncom roku 1936 odíde na pár dní do Neapola, aby presvedčila svojho známeho, aby sa pripojil k internacionalistom. Je známa nielen svojím atraktívnym vzhľadom, ale aj svojím republikánskym presvedčením a odvahou pri fotografovaní bojových scén.

V prvý augustový deň 1937 Ernö v Paríži očakáva Gerdu, aby spoločne oslávili jej dvadsiatesiedme narodeniny. Netuší, že jeho milovaná partnerka už viac nepríde. Niekoľko dní predtým, neďaleko Madridu, keď fotografuje ústup republikánskych vojsk, ju nešťastnou náhodou zachytí tankový pás. Zranenia v oblasti trupu sú také vážne, že ani jej rýchly prevoz do nemocnice, pri ktorom a po ktorom je po celý čas pri vedomí, ju nemôže zachrániť. Umiera v nasledujúce ráno 26. júla.

Ernö Friedmann – Robert Capa sa s tou stratou nikdy nezmieril, a hoci bol po celý život známy ako charizmatický sukničkár, Gerdu, až do svojej tiež predčasnej smrti, považoval za ženu svojho života.

V roku 2008 sa v Mexiku našiel kufor s približne 3 500 negatívmi Roberta Capu, Gerdy Taro a ich poľského priateľa Davida Seymoura (Dawida Szymina) zo španielskej občianskej vojny. V súčasnosti sa nachádzajú v newyorskom Medzinárodnom centre fotografie, založenom Ernövým bratom Kornélom, kde sa reštaurujú a katalogizujú.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť