Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotografka na piatok: Jane Bown

Drobná nenápadná pani žijúca na vidieku s manželom a troma deťmi odchádzala pravidelne každý týždeň na dva dni do Londýna. Susedia rodiny desaťročia netušili, že ide o jednu z najlepších britských fotografiek.

V redakcii víkendových novín Observer, napriek tomu, že bola považovaná za „anglického Cartier-Bressona“ skromne čakala na zadanie od nadriadeného a každú úlohu prijímala s rovnakou prirodzenosťou a entuziazmom, pričom pre ňu neexistovalo dôležitejšie a menej dôležité fotografovanie. Fotografka Jane Hope Bown (1925 – 2014), ktorú si anglická kráľovná osobne vybrala na portrétovanie k svojim osemdesiatinám, pracovala pre Observer viac ako 60 rokov.

Jane Bown považovala svoje detstvo za šťastné. Vychovávali ju dve ženy, ktoré brala ako svoje tety. Ako dvanásťročná sa dozvedela, že jedna z nich, chudobná zdravotná sestra, je jej mama a ona sa do prísnej medzivojnovej anglickej spoločnosti narodila ako nemanželské dieťa. V puberte sa s matkou dostala do vnútorného konfliktu a ako mladícky delikvent mala problémy so zákonom. Po vojne vyštudovala fotografiu na Guildford School of Art a začala pracovať ako svadobná fotografka. Jej prácu si všimol editor novín Observer David Astor a tak dostala prvé zadanie: potrétovať filozofa Bertranda Russela.

Asi najlepšia britská portrétistka všetkých čias pracovala výhradne s prirodzeným svetlom a takmer výlučne na čiernobiely film.

Jane Bown 

Aj v posledných rokoch svojho života odolala pokušeniu digitálnej fotografie a posledné štyri desaťročia pracovala s nenápadným starým Olympusom OM-1. Ideálna photosession pre ňu trvala 10 minút a zvykla na ňu minúť jeden a pol filmu. Fotografka mala zvláštny dar, že portrétovaný sa pri nej dokázal uvoľniť a aj taký Samuel Beckett, ktorý vyslovene neznášal fotografovanie, dokázal nadviazať s jej objektívom očný kontakt. Bownovej portrét Becketta je považovaný za najlepšiu dramatikovu fotografiu a speváčka Bjork považuje svoje portréty od Bownovej za svoje najlepšie fotografie. Jane Bown nasnímala stovky osobností, spomeňme len malú vzorku z tých najväčších: Dylan Thomas, Jean Cocteau, Truman Capote, Francis Bacon, John Lennon, Rudolf Nurejev... Jej autorskou filozofiou bolo, že fotograf by mal byť nenápadný. Ak však potrebovala ukázniť pobehujúceho Robina Williamsa, dokázala ho schladiť jednou vetou.

Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť