Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Pred 45 rokmi vznikol internet

Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)

Pred 45 rokmi, presne 29. októbra 1969 o 21:00 sa v USA spojili počítačovou sieťou dva terminály vzdialené od seba 550 kilometrov. Tento deň je súčasne začiatkom internetu. Spojenie bolo medzi Kalifornskou univerzitou v Los Angeles a Stanfordovou univerzitou.

Údaje preniesli cez sieť ARPANET rýchlosťou 50 kilobajtov za sekundu. Sieť Advanced Research Project Agency Network (ARPANET) vytvorila Agentúra Ministerstva obrany USA a bola prototypom internetu.

Počas experimentu použili ako dva terminály osobné minipočítače Honeywell DDP-316 s 12 kilobajtovými pamäťami. Pre spojenie použili linky s priepustnosťou 56 kilobajtov za sekundu. Prenajali si ich od komunikačnej firmy AT&T.

Standfordský osobný počítač mal krycie meno Sri Lanka. Testovacia úloha pozostávala z toho, že prvý operátor zaviedol slovo LOGIN, ktoré bolo povelom pre vstup do systému, pričom druhý operátor mal potvrdiť, že slovo vidí na svojej obrazovke. Prvý experiment nevyšiel. Na obrazovke sa ukázali len písmená L, O a N. O hodinu ho zopakovali a vyšiel o 22:30. Počas úspešného experimentu vedci komunikovali cez telefón.

Okrem toho je známe, že mesiac pred experimentom sa podľa rozprávania jedného z otcov internetu Leonarda Leinrocka pred študentmi podarilo pomocou 4,5 metra dlhého kábla spojiť Billovi Douvalovi a Charleyovi Klineovi.

Cieľmi projektu ARPANET boli experiment v oblasti počítačovej telekomunikácie; spojenie vedeckého potenciálu rôznych vedeckých pracovísk, skúmanie stabilnej komunikácie v podmienkach jadrového útoku, vypracovanie decentralizovaného riadenia civilným a vojenským sektorom v čase vojny. Vznik ARPANET iniciovalo Ministerstvo obrany USA v roku 1969, aby v krajine existoval v prípade vojny spoľahlivý systém komunikácie.

Rozpracovanie komunikačnej siete dostali na starosti Kalifornská univerzita v Los Angeles, Univerzita v Utahu, Stanfordova univerzita a Kalifornská univerzita v Santa Barbare. V roku 1971 mala sieť celkom 15 terminálov a v roku 1973 k nej pripojili prvý zahraničný terminál vo Veľkej Británii. V roku 1983 sa objavil vážny konkurent NSFNet (National Science Foundation Network).

ARPANET v roku 1990 zanikol, ale internet dodnes používa niekoľko východiskových protokolov. Protokol je v informatike štandard, alebo konvencia, podľa ktorej sa uskutočňuje elektronická komunikácia a prenos údajov medzi dvoma koncovými bodmi.

(Autor pôsobí na Paneurópskej vysokej škole)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť