Gaia de Beaumont
John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár

Olympiáda ako vojenské cvičenie

V antike sa zvyčajne počas olympijských hier prestávalo bojovať. V šialenom dvadsiatom storočí sme pre dve svetové vojny zrušili niekoľko olympiád. V postmodernom 21. storočí sa dejisko olympijských hier zmení na vojnovú zónu.

Už suché čísla naznačujú, že Londýn sa približne na tri týždne stane jedným z najmilitarizovanejších miest na svet. Náklady na bezpečnosť sú síce zhruba desaťnásobne nižšie ako v Pekingu, ale Čína je nedemokratický štát, kým v demokratickom svete nemá také masívne nasadenie ozbrojených síl na takom malom území zrejme obdobu.

Viac ako v Afganistane

Briti využijú počas jubilejnej tridsiatej olympiády služby 17 tisíc vojakov, čo je viac ako ich majú v Afganistane. Slovenské ozbrojené sily majú približne 13 500 profesionálov, takže čisto teoreticky, keby museli plniť túto úlohu, museli by povolať zálohy. Polícia okrem rutinných hliadok vyčlenila vyslovene len na úlohy spojené s olympiádou 12 500 ľudí. Ďalších desaťtisíc mala dodať súkromná bezpečnostná firma G4S, tá však nábor nezvládla, a tak jej budú musieť pomôcť vojaci.

Samotné čísla však nevypovedajú o tom, ako to v britskej metropole naozaj bude vyzerať. Organizátori hovoria, že sa pripravujú na najhorší možný scenár. Neustále sa pripomína, že deň po tom, ako Medzinárodný olympijský výbor pridelil Londýnu právo usporiadať hry, štyria samovražední útočníci zabili v troch vlakoch metra a jednom autobuse 52 ľudí.

Treba však povedať, že medzi týmito udalosťami okrem časovej blízkosti neexistuje žiadna súvislosť. Veď stačilo, aby zaútočil čo len jeden z nich o deň skôr na Trafalgarskom námestí, kde tisíce Londýnčanov čakali na vyhlásenie voľby dejiska olympiády, a počet obetí mohol byť niekoľkonásobne vyšší. Pochopiteľne, bezpečnosť olympiád nemožno podceňovať, najmä po hrozivých skúsenostiach z minulosti, ako bolo zavraždenie členov izraelskej výpravy v Mníchove v roku 1972 alebo bombový útok v Atlante v roku 1996.

Je však otázne, či za efektívny spôsob prevencie prípadného teroristického útoku a zaistenia bezpečnosti účastníkov a návštevníkov môžeme považovať zakotvenie bojovej lode na Temži či rozmiestnenie protilietadlových rakiet zem-vzduch na strechy domov vo východnom Londýne. Obyvatelia jedného z domov protestovali proti rozmiestneniu rakiet na ich streche, argumentujúc, že sa tak stanú terčom pre teroristov. Súd však ich sťažnosť odmietol. Podľa sudcu došlo zo strany nájomníkov k neporozumeniu toho, aké riziká plynú z umiestnenia rakiet na ich paneláku.

Objavili sa dokonca pochybnosti, či to všetko nie je iba demonštrácia sily, ktorú aj tak nebude možné použiť, pretože zostrelenie lietadla nad obývanou zónou Londýna by mohlo mať nedozerné následky. Cynici však vypočítali, že pád lietadla na obytný dom bude menšia tragédia ako jeho náraz do zaplneného olympijského štadióna.

Britské ministerstvo obrany trvá na tom, že raketové systémy by boli použité len ako krajná možnosť. Považuje ich za neodmysliteľnú súčasť viacvrstvovej vzdušnej obrany. Zodpovednosť za rozhodnutie použiť systém protivzdušnej obrany bude mať premiér David Cameron.

Britom zbrane nesvedčia

V súvislosti s bezpečnostnými opatreniami treba povedať, že Briti by zrejme sami k takýmto radikálnym krokom nepristúpili. Im je vlastnejší takzvaný Blitz spirit, čiže duch bleskovej vojny, ktorým označujú až stoický spôsob, akým prestáli nálety počas druhej svetovej vojny, a zároveň istá prefíkanosť, akou dokázali ich tajné služby likvidovať nepriateľov.

Chodiť po ulici s vytaseným koltom je skôr doména ich vzdialených príbuzných z druhej strany Atlantiku. A práve ich vplyv je výrazne cítiť pri prípravách na londýnsku olympiádu. V Británii chodia (s výnimkou špeciálnych jednotiek) policajti dodnes bez strelných zbraní. Už niekoľko rokov majú pri sebe paralyzéry, ale ich použitie je dosť zriedkavé a vždy vyvolá vo verejnosti veľké kontroverzie.

Napriek tomu sú majstrami vo zvládaní davu. Každý, kto sa v Británii zúčastnil na športovom alebo kultúrnom podujatí, prípadne na demonštrácii, mal možnosť vidieť, že väčšinou ich bezpečnostné zložky zvládajú s nadhľadom. Nemožno však ignorovať, že v ostatnom čase aj tu došlo k brutalizácii.

Aj keď to znie trocha zovšeobecňujúco, policajti a ďalšie bezpečnostné zložky bývajú pri masových podujatiach najúčinnejšie, keď pôsobia nenápadne. Ich výrazná prítomnosť môže pôsobiť ako červené súkno na istú časť účastníkov a viesť k následnej neprimeranej reakcii policajtov či vojakov.

Diváci sa musia obrniť trpezlivosťou

Ťažko vopred predpokladať, ako budú prísne bezpečnostné opatrenia zvládať návštevníci olympiády, ale existuje pomerne široký okruh možných rizík. Tým hneď prvým je, že vágnosť definície predmetov, ktoré si diváci môžu priniesť na športoviská, takmer určite povedie ku konfliktom.

Nikto presne nevie, ako si ochranka zadefinuje stredne veľkú kabelku alebo malý batoh. V inštrukciách na niektoré športy sa píše, že taška alebo batoh sa musí zmestiť pod sedadlo. Ak ste tam nikdy neboli, nemôžete tušiť, koľko sa toho pod sedadlo zmestí. Z vlastnej skúsenosti viem, že je veľký rozdiel medzi Wembley a O2 Arenou.

Už teraz sa teším, ako bude nejaká anglická lady argumentovať, že klobúk na jej hlave nie je „nadrozmerný“ (tie sú na čiernej listine), a teda by ju mali bez rečí pustiť dnu. Slovenskí fanúšikovia môžu rovno zabudnúť na to, že by im dovolili priniesť si rapkáče. V tomto smere treba oceniť aspoň to, že organizátori zakázali aj hrozné juhoafrické vuvuzely.

Druhým problémom, možno ešte väčším, bude, že G4S začala školiť niektorých svojich pracovníkov len krátko pred olympiádou. Ako budú zvládať túto nepochybne stresujúcu úlohu, či im nebude chýbať empatia a ako budú komunikovať s návštevníkmi, ktorí nevedia po anglicky, to všetko je jedna veľká neznáma. To isté platí samozrejme aj pre vojakov. Zasahovať na ulici v Bagdade alebo Kábule nie je to isté, ako prehliadať návštevníkov zápasu v pozemnom hokeji.

Neskorý a slabý výcvik môže navyše spôsobiť, že si aj tak nesplnia svoju úlohu. Podľa nemenovaného zamestnanca G4S existuje 50-percentná šanca, že by sa potenciálny útočník dostal na niektoré zo športovísk. V rozhovore pre Sky News hovorí o tom, že keby to bolo na ňom, zamestnal by len desať percent z tých, ktorí budú mať počas hier na starosti bezpečnosť.

Hrozí útok?

V kontexte všetkých týchto opatrení, či už na prvý pohľad demonštratívnych v podobe rozmiestnenia ťažkej vojenskej techniky na rôznych miestach v Londýne, alebo takých, ktoré sa konkrétne dotknú každého návštevníka olympijských športovísk, vyvstáva kľúčová otázka: aké je vlastne riziko teroristického útoku v Londýne počas olympiády?

Šéf ochranky olympijskej dediny Martin Garafa v rozhovore pre SME tvrdí, že pravdepodobnosť útoku je vysoká. Nepodkladá to však žiadnymi argumentmi, len dodáva, že sa to znásobuje multikultúrnosťou Londýna. Pravdu má aspoň v tom, že je to najväčšia „bezpečnostná“ akcia na britskej pôde od druhej svetovej vojny.

Britské bezpečnostné zložky tvrdia, že riziko útoku sa zvýšilo práve „bezprecedentným tlakom, ktorý na ne vytvorila olympiáda“. Parlamentný výbor ore tajné služby a bezpečnosť vidí ako tri najpravdepodobnejšie scenáre. Prvým je útok al-Kaídy alebo na ňu napojených sietí. Hlavným terčom by boli pravdepodobne americkí alebo izraelskí štátni príslušníci. Druhou možnosťou je útok, alebo falošný poplach, zo strany írskych republikánov. Ich cieľom by nebolo ani tak spôsobiť straty na životoch, ako vyvolať chaos a narušiť pokojný priebeh olympiády. Treťou možnosťou sú zrážky medzi rôznymi znepriatelenými etnickými skupinami v Londýne.

Polícia prednedávnom vyjadrila obavy, že olympiáda by sa mohla stať terčom aj pre európske anarchistické skupiny, ktoré by si tak zabezpečili publicitu. Neformálna anarchistická federácia pohrozila gerilovými útokmi s cieľom narušiť sociálny mier a protestovať proti establišmentu. Tvrdí, že nechce bohatých turistov, ale občiansku vojnu. Prihlásila sa k sabotáži signalizačného zariadenia na železnici pri Bristole, ale je málo pravdepodobné, že by bola schopná nejakého spektakulárneho útoku.

K istej aktivite zo strany osôb podozrivých z terorizmu nepochybne dochádza, a to nielen vo verbálnej rovine, akou sú rôzne návody na internete. Koncom júna polícia zatkla dvoch konvertitov na islam, ktorí údajne plánovali útok na vodnoslalomársky areál (Hochšíci, dávajte si pozor!). Objavili sa tiež správy, že neskúsený personál na letisku Heathrow pustil do Británie najmenej troch ľudí, ktorí sú na zozname ministerstva vnútra ako podozriví z terorizmu. Keďže však zdroje týchto informácií sú väčšinou anonymné, treba ich brať s rezervou.

Najväčším paradoxom je, že za väčšiu hrozbu, akou je klasický teroristický útok (sem môžeme zaradiť bombový útok, únosy, držanie rukojemníkov alebo streľbu na vybrané, napr. športovcov, funkcionárov či VIP hostí, alebo náhodné živé terče, považujú odborníci kybernetický útok, pochopiteľne nie na výsledkový servis, ale na automatizované systémy distribúcie energií, prípadne na komunikačné systémy armády a polície, alebo biologický či chemický útok.

Išlo by presne o ten typ terorizmu, proti ktorému by vojnové lode, rakety a tisíce vojakov a policajtov v uliciach boli úplne bezbranné a zbytočné. Profesor digitálnych forenzných vied Peter Sommer pre CNBC povedal, že najväčšou hrozbou je kombinovaný útok, ktorý by spájal dočasné znefunkčnenie elektronickej infraštruktúry s fyzickým útokom. Výpadok elektronickej infraštruktúry by zároveň sťažil reakciu na fyzický útok.

Zostáva nám len dúfať, že ani jeden z katastrofických scenárov sa nenaplní a najdôležitejšou bezpečnostnou akciou olympiády bude distribúcia viac ako stotisíc kondómov v olympijskej dedine...

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia