Aňa Ostrihoňová
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva

Priekopnícke reformy zemiakovských elít

In: Veľká slovenská encyklopédia, rok vydania 2050

Svojstojná kleptokracia, hoc aj predstavovala vyvrcholenie tisícročných snáh o národnú zemiakovskú emancipáciu a dôsledne čerpala z ideologických základov bodrého ko***ismu, nemala po svojom konštituovaní na ružiach ustlané.

Jej prvopočiatky boli poznačené rokmi pochybností a hľadania správneho smerovania mladej štátnosti. Kto sme? A naozaj sme? Čo máme vykonať? Pre akýže to údel nás Prozreteľnosť vyvolila? To boli otázky, nad ktorými sa nad obľúbeným denníkom Šport lámala hlava štátu aj iné najvyššie orgány.

Historia magistra vitae est

Politické a spoločenské špičky Zemiakova napokon svoju bezradnosť vyriešili uplatnením osvedčených postupov, ktoré na našom území mali bohatú tradíciu. Bodro ko***isticky a ortodoxne mášvpi**sticky nejavili o bežného občana iný ako verbálny záujem, a aj k tomu sa vypäli len v rámci predvolebných kortešačiek.

V období po roku 1989 síce možno sledovať istý nárast záujmu o verejné dianie zo strany slovenských občanov, čo pre niektorých dobových sociológov a súčasných historikov ako keby znamenalo vznik mýtami opradenej občianskej spoločnosti. Keďže však Zemiakovčania prejavili rovnaký záujem aj o iné novinky, napríklad o porno a telenovely, ťažko možno na základe tohto (mimochodom mierneho a časovo obmedzeného) nárastu interesu o res publica usudzovať, že vidiecky fatalizmus a selankové horizonty autochtónnej populácie sa na konci 20. storočia zmenili.

V skutočnosti, čomu nasvedčujú aj pozostatky tzv. občianskej vybavenosti a verejnej infraštruktúry, sa záujem bežného Zemiakovčana o dianie okolo seba aj naďalej končil za dobre udržiavaným, ale najmä vysokým plotom okolo jeho predzáhradky, pričom chodník na ulici pred ňou (a to najmä v čase nutnosti odhrabávania snehu) ako keby už ležal na inom kontinente.

Nestriedma konzumácia vnútropolitických izvestijí a ich rozličných derivátov (napr. laškovných politických revue a kabaretov) postupom času upadala, a to rovnako rýchlo ako väčšine Zemiakovčanov začínalo dochádzať, že politická reprezentácia má na ich každodenný život a jeho kvalitu rovnaký vplyv, ako mali v čase prehnitého mocnárstva nenávidení žalárnici národov Habsburgovci. Navonok obrovský, pretože každý slovenský občan bol (rovnako ako jeho predkovia) dôkladne spočítaný, daňami poriadne podojený a vo všakovakých štatistikách pre potreby MMF a OECD do detailu vykázaný.

Na druhej strane, keď šťastnému majiteľovi pracovnej príležitosti v automobilke obsypanej daňovými úľavami zlodeji ukradli auto, šanca, že mu polícia pomôže, sa limitne blížila historickej úspešnosti pandúrov pri odhaľovaní krádeží rožného dobytka.

Do Zemiakova sa tak vkrádal neduh, ktorý sa často vytýkal aj Európskej únii: tzv. demokratický deficit. Proces získavania, resp. obnovovania kleptokratického mandátu bol klesajúcou účasťou na voľbách z roka na rok čoraz viac delegitimizovaný, čo napokon vyvrcholilo v tzv. Roku chmúry tým, že sa na voľbách nezúčastnili ani tí, ktorí v nich kandidovali. Tento prejav ignorácie si už všimli aj vládnuce zemiakovské elity, a preto prikročili k uplatňovaniu programu nazvaného Zemiakovská reštaurácia.

Zemiakovská reštaurácia

Zemiakovská reštaurácia bol proces prebudovávania inštitucionálneho rámca tak, aby lepšie korešpondoval s potrebami a možnosťami zemiakovskej spoločnosti. Vyústil do zvolania Všeguberniálneho gaudia, kde boli v roku 2012 prijaté Zmluva o zemiakovskej pospolitosti a Zmluva o fungovaní zemiakovskej pospolitosti. Predmetné zmluvy boli napokon slávnostne uzavreté s Maticou telerozhlasnou, a stali sa tak poplatnými a právne závadnými.

Základným prvkom novej štruktúry zostal aj naďalej zemiakovský parlament, ktorý sa však stal najvyšším zábavodarným orgánom. Z dôvodu dlhodobo vysokých diváckych preferencií sa na ústavné veky vekov do poslaneckých lavíc posadili členovia týchto politických subjektov: strany Sme rozdávači smiechu – super dobrí (SMER-SD), Strany dokonalého komického útlaku (SDKÚ), Hnutia za dobrú srandu (HZDS), strany Srandičky a somarinky (SaS), Klubu dobrých humoristov (KDH), strany Maďarská osobitná sranda - tótalny Hit (MOST-Hit) a Strany nášho suteréna (SNS).

Novotári a ich reformy

Jednotlivých poslancov za tieto predvolené strany si samozrejme demokraticky vyberali oprávnení voliči: smskami, v rámci spotrebiteľských súťaží v supermarketoch a mimoriadne úspešné bolo aj koleso šťastia v sieti predajní záhradnej techniky. Účasť na tomto procese stimulovali podnikateľské subjekty rôznymi zľavami na fotokopírovanie, ak volič doniesol lístok politického konkurenta, vernostnými zľavami, možnosťou výhry atraktívnych cien (zájazd do hlavného mesta, večera vlastnoručne pripravená prezidentom na dvojplatničke (pozri heslo Schusterburger), kartón tuzemského umu a pod.).

Zmluva s Maticou telerozhlasnou zabezpečila, že z celého volebného diania prinášali čoraz obľúbenejší moderátori Bruno, Pyco, Adéla a Daniel Krajcer realitnú show Slovensko hľadá super(legis)latívcov, ktorá v sledovanosti napokon porazila aj tak neskutočne úspešné formáty, ako boli Mojsejovci a Farmár hľadá ženu.

Do análov slovenskej mediálnej histórie sa zlatými písmenami zapísali pereniálne momenty zábavodarnej telereality ako napríklad prijatie prvého komiksového zákona, fackovaco-čurákovacie súboje zmiešaných párov, pravidelné priame prenosy z 35. kola voľby generálneho prokurátora (pikantnejšie scény samozrejme mohli byť vysielané až po desiatej hodine) alebo hodina stand-up comedy predsedu vlády (predtým hodina otázok).

Pestovanie Zemiakovčanov

Na výkon volebných práv bola intenzívne pripravovaná aj školopovinná mládež. Hodiny občianskej náuky boli venované dôkladnému výkladu novej kartovej hry, nie nepodobnej hre s kartami Pokemon Platinum. Pravidlá tejto didaktickej pomôcky nateraz nie sú jasné, ale vďaka skvele odvedenej práci našich reštaurátorov môžeme už teraz v Národnom múzeu obdivovať tri nádherne iluminované pokemonovské esá.

Prvá karta zobrazuje pokemona Fica a sú na nej uvedené tieto charakteristiky:

Pokemon Fico

Druh:Populistopopularus

Farba: rumelka so žlčovitými tónmi

Útočné číslo: 39

[prostriedok útoku: Diskurso eruptivo mucho gusto turbosociale (x2, ak je karta protihráča pravicový pokemon]

Obranné číslo: 24

[Obrana: útokom (ak sa hra odohráva v deň štátneho sviatku, obrana vyvolaním ducha kráľa starých Slovákov Svätopluka)].

Špeciálna schopnosť: hovoriť na nahrávkach hlasom podobným Ficovmu.

(Pozn.: Eliminuje z hry kartu pokemona Fedora, a to vlastnou hlavou).

Zostávajúce dve karty sú síce menej pestré, ale tiež museli priniesť omladine i stáreži kopec zábavy:

Pokemon Sulik

Druh:Tigris tatricus ultraliberalis

Farba: to je jedno, hlavne nech je metalíza

Útočné číslo: 31

[prostriedok útoku: Blogario obsesivo (x10, ak je karta protihráča gramotný pokemon, -12, ak je pokemon zo Strany nášho suteréna)]

Obranné číslo: 10

[obrana: potvrdenkami o teste na drogy (ak sa hra odohráva v deň štátneho sviatku, ruší pokemon Sulik špeciálnu obranu pokemona Fica)].

Špeciálna schopnosť: držať balónik.

(Pozn.: Ak je v hre pokemon protihráča z koalície, pokemon Sulik čaká dve kolá. Ak je v hre pokemon Matovic, efekt obyčajných ľudí ruší všetky špeciálne schopnosti každého pokemona, ibaže by bol v hre pokemon Kali, ktorý vyzve Matovica na duel).

Pokemon Figel

Druh:Invisibile

Farba: kvázitransparentná

Útočné číslo: 2

[prostriedok útoku: Referatti infiniti hypnotico-somniferi (x3, ak je karta protihráča eurooptimistický pokemon)]

Obranné číslo: 5

[obrana: Referatti infiniti hypnotico-somniferi]

Špeciálna schopnosť: získavať byty na účely charity.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Najčítanejšie články

JeToTak.sk

Inzercia