Foto: Arif Akhtar (Flickr, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Lucia Rakúsová
© 2013 Moggliden AB. All rights reserved
Aňa Ostrihoňová
Lucia Rakúsová
Lucia Rakúsová
Lucia Rakúsová
Barcelona - Ramblas
Lucia Rakúsová
Lucia Rakúsová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Confessions of a Shopaholic www.outnow.com
Lucia Rakúsová

Štyri ženy a jeden muž – päť dôvodov na vraždu

Carin Bartosch Edstrom

Román Furioso švédskej autorky Carin Bartosch Edströmovej je dosť netypickou severskou detektívkou. Klasická hudba a opustený ostrov evokujú skôr drámy britskej prozaičky Agathy Christie.

Príbeh sa začína veľkým úvodom – históriou sláčikového kvarteta Furioso, ktorého členky viažu rôzne rodinné a milenecké putá. Louise, ktorá je jeho producentkou si zraní prsty na ruke, a preto sa rozhodne, že ju pri nahrávaní nového CD nahradí jej starý priateľ, celosvetovo preslávený Raoul. Na jeseň sa kvarteto utiahne do nahrávacieho štúdia na ostrov, kde je dostatočné ticho, pokoj, ako aj atmosféra vhodná na vraždu.

Louise zverila miesto hlavnej čelistky mladej, talentovanej Caroline, s ktorou žije. V kvartete hrá aj Carolinina sestra Helena, ktorá

Carin Bartosch Edströmová 

Furioso

prel. Helena Matochová, HOST: 2013

Ukážka

síce nemá toľko nadania, ale jej prednosťami sú nadšenie a odhodlanie, keďže hraniu sa venuje popri práci lekárky. A nakoniec je tu Anna – tichá, nekonečne smutná osoba, ktorá bola kedysi nakrátko s Raoulom zasnúbená a počas pobytu na ostrove prepadá iluzórnym predstavám, že sa k nej tento „homme fatal“, plánuje vrátiť.

Annine fantázie sú naozaj snové, pretože ak si Raoul s niekým v prestávkach v nahrávaní začína, je to Caroline. Milostné trojuholníky sa množia a v malom domčeku začína byť dusno. Každá zo žien má dôvod na vraždu – čitateľ tuší, že sa k nej schyľuje, ale nevie, kto bude jej obeťou.

Vyšetrovateľku prípadu nedôveryhodne vyzerajúcej samovraždy čitateľ spozná až v druhej časti románu. Vdova Ebba, ktorá sa stará o svojich dvoch psov, dostane tento medializovaný prípad a postupne rekonštruuje udalosti a rozplieta klbko hadov, ktorými sú možné motívy. A nie je ich málo.

Objavujú sa tu hádam všetky druhy patologického správania od žiarlivosti cez nedocenenosť a absenciu rodičovskej lásky až po obyčajnú chamtivosť a túžbu po majetku. Ktorý z týchto pocitov však človeka doženie až k vražde?

Hrdinkami románu Furioso sú ženy a miestami štýl rozprávania Carin Bartosch Edströmovej pripomína scenár k melodráme Pedra Almódovara, ktorý mužské postavy uvedie na scénu len preto, aby ich mohol „odstrániť“. Autorka sa pohráva s predsudkami, ktoré sa viažu s úspešnými, peknými, či manipulatívnymi ženami, ako aj s rodovými stereotypmi a takzvaným typicky mužským premýšľaním. Najmä teda v druhej časti románu, kde vraždu vyšetruje Ebba, ktorá je už z titulu svojho povolania, zvyknutá na rôzne reakcie, nielen zo strany mužov, na svoje pracovné postupy.

Furioso sa na rozdiel od mnohých iných severských detektívok nevenuje sociálnym problémom, či vplyvu moderných technológií na zločin. V jeho pozadí znie sláčikové kvarteto, je pomalý ako život v ospalom kráľovstve, kde sa niektorí z dvoranov ešte neprebudili do 21. storočia. Pretože, nezabúdajme, že Švédsko je monarchiou a protagonistkami tohto románu sú aj šľachtičné.

V každom prípade ide o literárnu detektívku, v ktorej sa autorka neuspokojila s rýchlou akciou a filmovými prestrihmi. Dej plynie pomaly, čitateľ má čas spoznať jednotlivé postavy, vďaka čomu uverí vyšetrovaniu, ako aj jeho záveru.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia