Aňa Ostrihoňová

travelling lightly

Sloboda nie je osamelosť

Americká novinárka a spisovateľka Kate Bolick napísala knihu o svojom vlastnom živote, ktorý poprepájala so životmi piatich, neprávom zabudnutých žien. Kniha Jej vlastný život vyvolala v USA kontroverzné reakcie, Kate Bolick sa v nej dotkla citlivej témy, tradičných konzervatívnych hodnôt. V rozhovore hovorí aj o ženskom priateľstve, aj o nenávisti.

Asi Esther

„Moje nepreložiteľné hviezdy mi ukazovali cestu, písala som a zablúdila na tajnej cestičke gramatiky, človek píše, ako dýcha, neustále som sa usilovala zmierniť užialenosť a útechu, akoby mi toto zmierenie mohlo priniesť závan morského vánku.“

Ale nemalo to tak byť... nad knihou Adama Phillipsa

Na začiatku jednej epizódy britského seriálu Black Books s názvom Hello Sun do kníhkupectva vojde muž, ktorý sa mizantropického majiteľa Bernarda (hľadajúceho zapaľovač, ktorý má pod nosom) pýta, či má nejakú knižku od Adama Phillipsa.

Nápadne nenápadná Tessa Hadley

Britská spisovateľka Tessa Hadley, s ktorou sa má slovenský čitateľ možnosť stretnúť prostredníctvom poviedok v zbierke Manželská láska, debutovala relatívne neskoro, a najmä nie prvou knihou, ktorú napísala.

Stehlík

Román Donny Tartt Stehlík sa začína v daždivé aprílové dopoludnie v newyorskom Metropolitnom múzeu, kde vybuchne bomba. Výbuch však nie je zámienkou na siahodlhé vyšetrovanie útoku, ide o náhodu, ktorá zasiahne do života rozprávača tohto príbehu Thea Deckera a stane sa zlomovým okamihom v jeho živote.

Krutosť ako rodinné striebro

Román chorvátskej spisovateľky Slavenky Drakulič Obžalovaná by sa pokojne mohol volať aj „Takto to už nejde“ – tieto slová sa v ňom opakujú ako mantra, ktorá však znamená svoj presný opak.

Iný svet je možný

Je príjemné jarné ráno, bývalá imperiálna metropola, dnes moderné mesto s impozantnými budovami a širokými bulvármi sa prebúdza. Madridčania, obchodní cestujúci, turisti či ľudia, čo sem jedného dňa zablúdili a zostali navždy, precitajú zo spánku do reality bežného dňa v kaviarňach.

Výchova spisovateľov

Kurzy kreatívneho písania sa zakladajú na teórii, že ľudia, ktorí nikdy nevydali poviedku, dokážu naučiť iných ľudí, ktorí nikdy poviedku nenapísali, ako napísať publikovateľnú poviedku.

Elena Ferrante o literárnej pravde a ženách

Elena Ferrante od roku 1992, keď jej v Taliansku vyšiel prvý román, postupne získavala svoj okruh čitateľov a čitateliek. Diskusie o tom, či sa za pseudonymom ukrýva muž, radikálne ukončil prvý diel z jej Neapolskej ságy s názvom Geniálna priateľka, ktorý v preklade Ivany Dobrakovovej vyšiel toto leto.

Zánik sveta vinou čiernej mágie

Slávny rakúsky satirik Karl Kraus napriek ukotvenosti vo svojom čase a priestore Viedne prvých dekád 20. storočia prehovára k súčasnému čitateľovi veľmi jasne. Úlohu pretlmočiť jeho slová do dnešnej doby na seba zobral americký spisovateľ Jonathan Franzen a v knihe Projekt Kraus ponúka oveľa viac ako len preklad jeho esejí.