Tomáš Mrva

Vynálezca lokomotívy vyšiel na mizinu

Svojím vynálezom spôsobil revolúciu v doprave. Richard Trevithick (1771 – 1833) však nemal šťastie v podnikaní a zomrel chudobný ako kostolná myš. Pochovali ho v neoznačenom hrobe.

Prvú šachovú šampiónku zabila bomba

Za svoj krátky život toho dokázala neuveriteľne veľa. Medzi ženami nemala v šachu konkurenciu a dokázala potrápiť aj mužských veľmajstrov. Aj preto českí šachisti vyhlásili rok 2016 za rok Věry Menčíkovej (1906 – 1944).

Český jezuita, ktorý zmapoval Amazonku

Misionársku činnosť si často predstavujeme len ako obracanie rôznych národov a kmeňov na kresťanstvo. Ako však dokumentuje život a dielo Samuela Fritza (1654 – 1725), mala aj vedecký rozmer, hoci s politickým nádychom.

Japonský rodák chcel zjednotiť Európu

Muž s nezvyčajným menom a nezvyčajným pôvodom prišiel krátko po prvej svetovej vojne s nápadom, ktorý protikladom väčšiny vtedajších tendencií. Richard Coudenhove-Kalergi (1894 – 1972) je jedným z ideových otcov zjednotenia Európy.

Vydláždil nám cestu do vesmíru

Keď sme boli deti, snívanie o cestách do vesmírnych diaľav nám sprostredkúvali romány Julesa Verna. Pre ruského učiteľa Konstantina Ciolkovského (1857 – 1935) boli impulzom, ako nájsť spôsob, aby sme prekročili hranice materskej planéty.

Mladý premiér nechcel byť kráľovou bábkou

Aj z dnešného pohľadu bol zázračným dieťaťom. Ako štrnásťročný už navštevoval univerzitu v Cambridgei a mal len 24 rokov, keď ho britský kráľ Juraj III. vymenoval za predsedu vlády. William Pitt mladší (1759 – 1806) mal politiku v krvi.

Mních, ktorého očarila elektrina

Príkladov kňazov, ktorí sa nevenovali len nadpozemským záležitostiam, ale aj spoznávaniu zákonitosti materiálneho sveta. K tým známejším patria Gregor Mendel, Jozef Murgaš či Prokop Diviš. Za pozornosť však stojí aj Štefan Anián Jedlík (1800 – 1895).

Otázniky nad Bahýľovými vrtuľníkmi

Keďže nie je úplne jasné, ktorý z raných pokusov možno považovať za skutočný vrtuľník, kandidátov na jeho vynálezcu je viacero. Jedným z nich je aj Ján Bahýľ (1856 – 1916). Pred niekoľkými týždňami sme si pripomenuli sto rokov od jeho úmrtia.

Pražský pán skamenelín

Asi neexistuje obyvateľ bývalého Československa, ktorý by vďaka filmovým štúdiám nepoznal Barrandov. Ak by ste sa však na ulici spýtali na pôvod názvu tejto časti Prahy, zrejme len málokto by uhádol, že je pomenovaná po paleontológovi Joachimovi Barrandovi (1799 – 1883).

Prvú premiérku mali na Srí Lanke

Nebola to žiadna z veľkých západných demokracií, kde sa na čelo vlády postavila žena, ale ostrov v Indickom oceáne známy najmä výborným čajom. Sirimávó Bandáranájaková (1916 – 2000) bola dominantnou postavou srílanskej politiky celé štyri desaťročia.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia